Bomo ohranili pridelavo domačih semen?


V torek, 21. januarja, se bo ob 15. uri v Kulturnem domu v Semiču začelo izobraževanje kmetov in ostalih drugih, ki se zanimajo za pridelavo semen poljščin in vrtnin. Pripravlja ga Kmetijsko-gozdarski zavod Novo mesto, z njim pa želi oživiti koncept domačega žlahtnjenja in semenarstva, dokler še imamo semenarsko tehnično opremo in potrebno semenarsko znanje, ki se z generacijskim odmikom lahko hitro izgubi. Zadnje časa postaja namreč vse bolj izrazita bojazen, da bi zaradi spremembe zakonodaje izgubili semena iz domačega okolja, saj želijo multinacionalke prevlado na trgu s semeni.

Z izobraževanjem želijo izboljšati uspešnost pridelave poljščin in vrtnin s pomočjo večje uporabe semena iz domačega okolja. Poudarjajo, da avtohtone sorte odlikuje dobra prilagojenost na lokalne rastne razmere in imajo posebne morfološke, fiziološke in gospodarsko pomembne lastnosti, čeprav je res, da je po drugi strani njihova slabost manjši pridelek, zaradi katerega se ne morejo kosati s sodobnimi visoko rodnimi sortami in hibridi, ki jih ponujajo trgovci s semeni. Vsekakor pa so domača semena priložnost za kmete, ki želijo pridelovati posebne kmetijske pridelke.
Na torkovem izobraževanju bodo v uvodu spregovorili prav o pomen lastne pridelave semen ter o stanju in perspektivah za pridelavo semen poljščin in vrtnin (Natalija Pelko, Mateja Strgulec, KGZ Novo mesto), dr. Ludvik Rozman bo predstavil gensko banko na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, udeleženci pa bodo lahko slišali tudi o razvoju semenarjenja, načinu vzdrževanja semen, pomenu in vlogi semen iz Bele krajine ter o značilnosti avtohtonih belokranjskih sort koruze in njihovi vlogi v žlahtnjenih sortah poljščin, še posebej koruze (nove trdinke, pokovka, sladkorna koruza).
V torek bodo v Semiču govorili tudi o zahtevah semenskih posevkov v tehnologijah pridelav na njivi v poskusih in o pogostih napakah v dosedanji praksi semenarjenja. Janko Verbič bo predstavil gensko banko na Kmetijskem inštitutu Slovenije s poudarkom na drugih poljščinah in vrtninah, kot so čebula in fižoli.
Udeleženci se bodo seznanili tudi z novimi možnostmi za kooperacijsko pridelavo semen za Semenarno Ljubljana, predvidena pa je tudi izmenjava semen iz genske banke in predstavitev semen, ki jih že sedaj pridelujejo domači semenarji.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se