© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Begrad se krizi dobro upira; leta 2009 gradnja doma počitka v Pogancih


lokalno
16. 12. 2008, 00.00
Posodobljeno
13:47
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

begrad_1.jpg
Arhiv Lokalno.si
Trgovski center Begrad v Črnomlju
o157.jpg
Franc Panjan: Leto 2009 bomo prebrodili težavam navkljub.

Minuli konec tedna so Terme Krka v Dolenjskih Toplicah odprle nov prestižen hotel, ki ga je sezidal Begrad d.d.  Generalni direktor gradbenega podjetja Franc Panjan nam je ob tem povedal, da je topliški hotel ne le velika pridobitev za družbo Krka, pač pa hkrati nova pomembna referenca za Begrad. To je sploh pomembno v trenutnih kriznih časih. Ker je gradbeništvo tu še posebej izpostavljeno (naložbe se zmanjšujejo, priča smo skoraj popolni ustavitvi prodaje stanovanj), smo Franca Panjana vprašali, kako se bodo vedli, kajti nobenega dvoma ni, da so tudi oni pred določeno negotovostjo. ''Ocenjujemo, da bo naslednje leto zahtevno, vendar smo pred kratkim podpisali nekaj pomembnejših pogodb, tudi na hrvaškem trgu, tako da računam, da bomo vsem težavam navkljub prebrodili leto 2009. Menimo tudi, da so trenutne razmere priložnost za določeno prestrukturiranje v vseh podjetjih, ne samo v Begradu,'' pravi Panjan.

Ker bo zidava klasičnih stanovanj po Panjanovih besedah za določen čas zamrla, če ne bo država korenito posegla v odkup stanovanjskega fonda, so se v Begradu preusmerili. Prav zdaj v Novem mestu pripravljajo vse potrebno za začetek zidave doma počitka, ki naj bi stal v Pogancih, kjer je bil nekoč vojaški kompleks in bi ga začeli graditi pozno spomladi prihodnje leto. V sklopu tega doma pa nameravajo zgraditi še določeno število tako imenovanih oskrbovanih stanovanj. Gre za nov produkt. Končni kupec doma počitka naj bi bila država, glede stanovanj pa izvajajo anketo med potencialnimi kupci. To bi bile manjše stanovanjske enote, velike okoli 40 kvadratnih metrov (nekatera malo večja, druga malo manjša), njihova cena pa naj bi bila ugodnejša od cen kvadratnega metra klasičnih stanovanj.

Naselje naj bi se imenovalo Barončevo, ob mešanici preko (načrtovanih) 200 bivalnih enot z varovanimi stanovanj in Domom starejših občanov ga v Begradu imenujejo kar Naselje generacij.

Zdaj se sprašujejo in ugotavljajo, ali so ljudje z lastnimi sredstvi in morda nekaj posojila pripravljeni kupiti takšna stanovanja. Če se bo izkazalo, da zanimanja ni (v Begradu so prepričani, da zanimanje bo), pa se bo možno pogovarjati tudi o najemu oskrbovanih stanovanj.

''Pri nas za zdaj večjih finančnih problemov nimamo, ker je naš ključni poudarek vedno na končnem kupcu, in če ga pridobimo, potem je pričakovati, da bomo uspeli zagotoviti še preostale finančne vire. V ta projekt smo povabili tudi nekatere partnerje, saj smo prepričani, da morajo gospodarske družbe Dolenjske in Bele krajine v teh neprijaznih časih stopiti skupaj in si tako pomagati prebroditi krizne čase,'' meni Franc Panjan. 

O sami ceni stanovanj (v Ljubljani so dražja kot na Dunaju in še kje) pa Begradov direktor pravi, da so bile pretirane. To je mogoče razložiti s tem, da so gradbene družbe kupovale precenjene parcele, pretirani so bili tudi stroški opremljanja zemljišč in vse to naj bi se v času krize normaliziralo in se odrazilo v končni ceni stanovanja. Seveda pri tistih družbah, ki so zemljišča že kupile, ne gre pričakovati kakšnih pomembnejših popustov. Vsekakor pa za prihodnost velja, da so v tem segmentu precejšnje rezerve.

''Begrad ima trenutno 450 zaposlenih (brez kooperantov) in ocenjujem, da jih bomo toliko tudi obdržali, če pa bo le potrebno odpuščanje, pa to ne bo izguba delovnega mesta, ampak se bomo tudi sami podali v prestrukturiranje, tako da bomo iz krize zagotovo izšli še bolj prilagodljivi, še bolj učinkoviti in še boljši kot smo zdaj,'' je prepričan direktor Begrada Franc Panjan.

Nenazadnje takšno njegovo prepričanje dokazuje tudi odprtje posodobljenega in dograjenega Trgovskega centra Begrad v Črnomlju na Zadružni cesti, ki smo mu bili priča v začetku meseca.

Poleg splošnega in gradbenega dela so vanj umestili še agro-program, skupaj so pridobili 3.000 kvadratnih metrov notranjih površin in 8.000 kvadratnih metrov zunanjih deponij. Načrtujejo okoli 15 milijonov evrov prihodkov na letni ravni, naložba pa je Begrad veljala tri milijone evrov.

panjan_kriza.mp3

Franc Panjan o krizi v gradbeništvu, gradnji varovanih stanovanj...


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.