ZD Novo mesto ogrožajo zasebniki in plačna reforma

##IMAGE-2224698##
Po letu dni vodenja Zdravstvenega doma Novo mesto je direktorica Milena Kramar Zupan predstavila rezultate sanacijskega programa. Uvedli so ga zaradi množičnega podeljevanja koncesij zasebnikom v minulih letih, kar je resno ogrozilo delovanje novomeškega ZD. Še lani je zavod pridelal kar 0,5 milijona tolarjev izgube, v prvih sedmih mesecih letos pa so poslovali pozitivno, sporoča Kramar-Zupanova in opozarja, da je razmerje med javnimi in zasebnimi zdravniki v Novem mestu nad državnim povprečjem v prid zasebnikov. Prihodnost tega zavoda tako ostaja precej negotova, tudi zaradi plačne reforme.
Kot so še zapisali v sporočilu za javnost, ZD Novo mesto pokriva območje devetih dolenjskih občin, v njem je zaposlenih 240 delavcev. Med njimi je 38 zdravnikov, 10 zobozdravnikov in 18 patronažnih sester, v javno zdravstveno oskrbo pa je vključenih še 42 zasebnikov s koncesijo (12 splošnih zdravnikov, en specialist, 24 zobozdravnikov in šest patronažnih sester). Polovica teh zasebnikov svojo dejavnost opravlja v prostorih ZD Novo mesto.
Razmerje med zasebnim in javnim je tako na področju splošne medicine 52:48, na področju zobozdravstva pa celo 75:25, kar je po mnenju vodstva javnega zavoda, zaskrbljujoče, saj je delež zasebnikov s koncesijo v novomeški občini v večini dejavnosti močno presegel povprečje na ravni države. ''To predstavlja pomemben poseg v pogoje poslovanja ZD in povečuje tveganje za neučinkovito izvajanje osnovne funkcije zavoda. Po nekaterih izračunih, ki jih je Mestna občina Novo mesto izdelala pred leti, bi javni zavod prenesel največ 20-odstotni delež zasebništva. Da se zgodba iz leta 2006/07, ko je ZD grozil razpad sistema, ne bi ponovila, je januarja letos občinski svet na pobudo ZD sprejel strategijo razvoja primarnega zdravstva. Ta med drugim določa, da se pred podeljevanjem novih koncesij izdela temeljita analiza vpliva na primarno zdravstvo,'' dodaja direktorica ZD Novo mesto.
Kot navedeno, so imeli lani 500.000 evrov izgube, v letošnjih prvih sedmih mesecih pa poslujejo pozitivno. Vodstvo je racionaliziralo poslovanje, lastne prihodke, ustvarjene na trgu, pa so povečali predvsem na račun medicine dela, prometa in športa ter samoplačniške dejavnosti na dodatnih programih.
ZD Novo mesto opozarja, da če bo obveljal nov plačni sistem, bodo morali za plače zaposlenih nameniti kar 32 odstotkov več sredstev. In če Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ne bo pokrival tega porasta stroškov, bi znal novomeški ZD ponovno zabresti v izgubo.
Ob tem sporočajo, da so v zadnjem letu na nekaterih področjih naredili več, kot jim je plačal ZZZS. Tako so sebi v škodo na področju mamografije odobreni plan presegli za polovico, z ultrazvokom srca in pljuč za četrtino, prav tako obseg laboratorijskih preiskav in fizioterapevtskih storitev, za polovico so plan presegli tudi z nujnimi in nenujnimi prevozi. Kljub pritiskom na Ministrstvo za zdravje, da bi jim glede na potrebe okolja odobrilo povečanje obsega omenjenih programov, dobijo negativni odgovor (oziroma sporočilo, da naj podaljšajo čakalno vrsto). In če morajo bolnice za pregled z mamografom sedaj čakati pet mesecev, bodo v prihodnjem letu čakale najmanj devet mesecev, opozarja Kramar-Zupanova.
Med letošnjimi pomembnejšimi investicijami ZD Novo mesto navaja center za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog, ki so ga uredili v kletnih prostorih in ga bodo predvidoma še ta mesec predali namenu. Zmanjšali so upravne prostore in tja preselili patronažno dejavnost, izpraznjene prostore pa bodo namenili dvema novima ordinacijama. Nabavili so tudi nekaj klimatskih naprav in poskrbeli za najnujnejšo računalniško opremo.
Med drugim bodo letos posodobili avtopark z dvema novima reševalnima voziloma. Enega so kupili spomladi, drugega pa bodo dobili v kratkem ob pomoči mestne občine, ki je večino potrebnega denarja zanj prispevala iz občinskega proračuna. Po zagotovilih novomeškega župana bo lokalna skupnost zagotovila tudi neprofitno stanovanje za zdravnico, ki prihaja v Novo mesto v oktobru.
Novo vodstvo je uspelo ustvariti ustrezno notranjo klimo in zaupanje v zdravstveni dom, pridobili so nekaj novih zdravnikov, ob tem pa skrbijo za nove programe. Prav na pobudo ZD in izpostave ZZZS Novo mesto je Ministrstvo za zdravje dolenjski regiji odobrilo širitev zdravstvene mreže za 1,5 programa zobozdravnika in za dva programa splošnega zdravnika.
Da v novomeškem zdravstvenem domu delajo kakovostno in imajo urejene poslovne procese znotraj sistema, pa so julija letos vnovič potrdili z uspešno presojo standarda kakovosti ISO 9001. Poleg tega pa bo javni zavod tudi učna baza za Visoko zdravstveno šolo s sedežem v Ljubljani in Novem mestu, v poročilu o enoletnem delovanju direktorice Milene Kramar Zupan še navajajo v ZD Novo mesto.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se