Terme Čatež lani po načrtih

##IMAGE-2229464##
Družba Terme Čatež ocenjuje, da je v lanskem letu v primerjavi s predlani povečala prihodek za osem odstotkov na nekaj manj kot 29 milijonov evrov, čisti dobiček pa za slabih 15 odstotkov na 4,3 milijona evrov, s čimer je v celoti uresničila načrte. Letos družba ob naložbah načrtuje 31,2 milijona evrov poslovnih prihodkov in 4,8 milijona evrov čistega dobička, je uprava Term Čatež danes objavila na spletni strani Ljubljanske borze.
Terme Čatež so lani zabeležile 643.716 prenočitev, kar je 3,3 odstotka več kot predlani. Število prenočitev domačih gostov se je povečalo za 2,6 odstotka, prenočitve tujcev pa za 4,5 odstotka. Najbolj se je povečalo število prenočitev hrvaških gostov, in sicer za 13 odstotkov. Največ gostov je bilo iz Italije, Avstrije, Hrvaške in Nemčije, ki skupaj predstavljajo 73 odstotkov vseh tujih prenočitev. Termalne in ostale bazene je lani obiskalo 946.449 kopalcev, kar je 0,4 odstotka več kot predlani.
Družba v letošnjem letu glede na leto 2007 načrtuje povečanje prihodkov iz poslovanja za osem odstotkov in čistega dobička za 12,3 odstotka, število hotelskih prenočitev naj bi se povečalo za 4,7 odstotka, število zunanjih obiskovalcev na kopališčih pa naj bi bilo večje za 12 odstotkov.
Do letošnjega poletja naj bi dokončali zimsko termalno riviero. Skupna vrednost naložbe, s katero bodo zgradili pokrit bazenski kompleks, vključno z veznim delom med obstoječo drugo in predvideno tretjo kupolo, je 6,4 milijona evrov, ki jih bo družba v 41. odstotkih pokrila z lastnimi sredstvi, 35 odstotkih z bančnimi posojili in v 24. odstotkih z denarjem Evropskega sklada za regionalni razvoj. Objekt bo nadaljevanje prvih dveh kupol: v prvi so rekreacijski bazeni, v drugi bazen z valovi, tretja pa je predvidena za nove adrenalinske programe, savne, masaže, razširjene obbazenske površine.
Družba načrtuje tudi pripravo projektne dokumentacije za nov hotel Toplice II, dograditev Hotela Terme, razširitev kampa in gradnjo novega tobogana na letni termalni rivieri.
Z zahtevo po sklicu izredne skupščine Term Čatež 29. januarja so, kot medtem pojasnjujejo v največjem posamičnem lastniku Term, družbi DZS, vsem delničarjem ponudil možnost, da v celoti zaščitijo svojo naložbo. "Zdaj imamo delničarji priložnost, da se vedemo kot pravi upravljavci. Kršitve, kot so se zadnje pol leta odvijale v primeru Term Čatež, vplivajo na dolgoročno gibanje cene delnic in na dotok svežega kapitala, ki je potreben za oplemenitenje in rast družbe Terme Čatež," pravi predsednik uprave DZS Bojan Petan.
Delničarji bodo svojo naložbo v Termah Čatež po mnenju DZS zaščitili s "sprejetjem predloga DZS o umiku lastnih delnic ter z razveljavitvijo sklepov 13. redne skupščine delničarjev in s ponovnim odločanjem o sklepih te skupščine", so danes sporočili iz DZS, ki ima v Termah prek 21,5-odstotni delež.
V DZS so prepričani, da so bili sklepi julijske skupščine sprejeti na način, ki je v nasprotju z bistvom delniške družbe, moralo in javnim redom. Ob tem so dodali, da DZS ne čaka zgolj na razsodbo izpodbojne in ničnostne tožbe, ki so jo vložili, temveč so pri odpravljanju napak proaktivni.
DZS je, kot je znano, zahtevala razširitev dnevnega reda izredne skupščine in predlagala razveljavitev sklepov julijske skupščine Term ter ponovno odločanje o njihovem sprejemu, saj so ti po njenem mnenju nezakoniti. Kot pojasnjujejo, je družba Terme sodelovanje na skupščini omogočila tudi delničarjem, ki se na skupščino niso prijavili v skladu s sklicem, nezakonito je bilo izvedeno odločanje na skupščini, o sklepih pa so glasovali tudi delničarji, ki svojih glasovalnih pravic ne bi smeli izvrševati. "Ponovna obravnava spornih sklepov je le nujna posledica njihove razveljavitve," so zapisali v sporočilu za javnost.
Ker pa se družba DZS ne strinja tudi z vsebino posameznih sprejetih sklepov, predlaga še svoja nasprotna sklepa. Nezakonit je po prepričanju družbe DZS julija sprejeti sklep o delitvi bilančnega dobička vsem delnicam, tudi lastnim, saj družba v skladu z zakonom o gospodarskih družbah iz lastnih delnic nima nobenih pravic. Hkrati pomeni julija sprejeti sklep neposredno oškodovanje vseh delničarjev, tako majhnih kot velikih. DZS ne spreminja višine dividende, določa pa višji znesek nerazporejenih sredstev, ki izhaja iz dejstva, da se bilančni dobiček ne deli tudi med lastne delnice.
Uprava Term Čatež je danes na spletnih straneh Ljubljanske borze sicer objavila, da v primeru sprejema nasprotnega predloga DZS glede razporeditve bilančnega dobička ne bo sprememb, vezanih na izplačilo dividend, ki so se na podlagi sklepa julijske skupščine začele izplačevati 31. avgusta lani po stanju v delniški knjigi na dan 2. avgusta lani. Višina dividend je tudi v nasprotnem predlogu enaka, zmanjšal pa bi se znesek bilančnega dobička, namenjenega za dividende za 100.894 lastnih delnic, ki so bile na presečni datum v lasti v hčerinskih družbah, za 220.957 evrov. Ta znesek bi ostal del nerazporejenega dobička.
DZS se prav tako ne strinja s sestavo nadzornega sveta, ki bo s svojim delom začel 17. januarja letos, saj ta, kot pravijo, ne odraža prave strukture delničarjev. Zato kot nasprotni predlog sklepa, ki bo dan v ponovno glasovanje, predlagajo znova prvega moža DZS Bojana Petana ter Roberta Krajnika, prav tako iz DZS. Poleg teh v nadzorni svet predlagajo tudi Johannesa Attemsa, Ivana Molana, Maldena Stariho in Andrejo Pihler. Slednji štirje so podporo dobili že na julijski skupščini, medtem ko Petan in Krajnik nista dobila podpore, na njuno mesto pa so takrat delničarji izvolili Heleno Brandner in Martina Brataniča.
Lastniki Term bodo na skupščini sicer vnovič odločali o umiku 100.894 lastnih delnic, ki sta v lasti njenih hčerinskih družb Term Marine Portorož in Turističnega podjetja Portorož (TPP). Skupščino družbe je v začetku decembra zahtevala DZS, ki je enako odločanje zahtevala že na skupščini 3. oktobra, a sklep o umiku delnic ni bil izglasovan.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se