Sindikat kmetov: Pravi sindikat ali podaljšana roka ministrstva?
Slovensko kmetijstvo naj bi zaposlovalo 71.500 kmetov oz. 6,9 % vsega delovno aktivnega prebivalstva. Glede na količino opravljenih ur kmetijstvo reže kruh še vsaj nekaj tisoč več državljanom in državljankam.

Ob minulem delavskem prazniku, 1. maju, je na mestu vprašanje, kdo zastopa interese kmetov v pogovorih s kmetijskim ministrstvom, ki pomembno vpliva na blaginjo slovenskega kmeta. Je to po vzoru drugih panog – sindikat oz. konkretno Sindikat kmetov Slovenije? Predsednik slednjega Anton Medved pravi, da ta predstavlja glas kmetov v Ljubljani.
Med odmevnejšimi aktivnostmi Sindikata v zadnjih dveh letih sodijo protest v Gornji Radgoni, kjer so zahtevali dodaten denar za kmetijstvo, poziv k dvigu odkupnih cen za mleko v višini pet centov in dogovor o uvedbi masnih bilanc, ki naj bi v veljavo stopil predvidoma septembra prihodnje leto. Slednje pomeni, da bo potrošnik natančno vedel, kakšnega porekla je kupljen kos mesa. »Želimo, da se uvede natančna sledljivost, ne pa da se po oddaji oštevilčene živali v klavnico in nadalje v predelovalne obrate ta izgubi. Potrošnik ima pravico vedeti, ali je kupil slovensko meso ali meso, ki je iz blagovnih rezerv drugih evropskih držav. S tem ko bomo zaščitili slovenskega potrošnika, bomo tudi slovenskega kmeta,« je jasen Medved.
Kljub temu pa ostaja grenek priokus o moči sindikata, še posebej ob vedenju, da njegovo dejavnost skorajda v celoti financira kmetijsko ministrstvo.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se