© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Ločevanje odpadkov

Preveč smeti konča v istem košu


dolenjski-list
Irena Novak
6. 3. 2008, 00.00
Posodobljeno
02:43
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

odpadki_ali_surovine.jpg
<strong>Odpadki so lahko surovine</strong> - Odpadki so potencialne surovine, iz katerih lahko

##IMAGE-3319981##

Eden ključnih problemov večjih evropskih mest so smeti, saj se deponije zaradi sodobnejšega načina življenja polnijo hitreje, kot so sprva predvideli. Čeprav številni mislijo, da je prostora na regijskem odlagališču odpadkov na Leskovcu, kjer konča velik del smeti, ki jih pridelamo, še dovolj, je smeti, predvsem tistih, ki jih odlagamo v skupne zabojnike, tudi pri nas preveč. Z ločenim zbiranjem bi sami lahko precej pripomogli, da bi jih bilo manj. Če nas k temu še ne sili okoljska zavest, nas bo slej ko prej cena, saj za odvoz smeti plačujemo vse več.

V novomeškem Javnem podjetju Komunala, kjer so pred petimi leti postavili ekološke otoke in prve zbiralnice za ločeno odlaganje odpadkov, lani pa tudi zabojnike za ločeno zbiranje bioloških odpadkov, ugotavljajo, da se delež ločenih smeti sicer povečuje, a je po mnenju Emila Murtiča, zaposlenega v sektorju splošne komunale, ta še vedno nižji, kot bi lahko bil, prav tako kot tudi okoljska osveščenost. “Ljudje se pogosto obračajo na nas, češ da imajo premajhne zabojnike. Ne, preveč smeti imate, odgovarjamo. Zabojniki so postavljeni skladno s predpisi in zakonodajo, ki predpisuje, na koliko oseb je treba postaviti določen zabojnik,” razlaga.

V skupnih zabojnikih za mešane odpadke je po njegovi oceni še preveč bioloških odpadkov. Med smetmi v zabojnikih za ločeno zbiranje pa se pogosto znajdejo tudi takšne, ki tja ne sodijo. “Zabojniki za zbiranje mešanih odpadkov so postavljeni glede na število prebivalcev. Ponekod zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov uporabljajo kot nadomestilo, ko so zabojniki za mešane odpadke polni,” ugotavlja. V zabojnike za zbiranje bioloških odpadkov, ki so jih namestili v blokovskih naseljih, kjer prebivalci nimajo možnosti kompostiranja razgradljivih odpadkov, kot so razni olupki, ostanki sadja in zelenjave, čajne vrečke, kavne usedline, pokvarjeni prehrambeni izdelki, je smeti treba oddati v razgradljivih vrečkah. “Obstajajo posebne vreče iz koruznega škroba, ki jih lahko kupimo, primerne pa so tudi običajne papirnate vrečke,” pravi Murtič, ki poudarja nujnost ločevanja bioloških odpadkov od ostalih, saj 10 kilogramov bioloških odpadkov hitro onesnaži na primer 100 kilogramov ostalih, ki bi jih sicer lahko dali v predelavo. Kot pojasnjuje, biološke odpadke na deponiji kopičijo ločeno. V tem času se na Centru za ravnanje z odpadki na Leskovcu pripravljajo na vpeljavo ustrezne tehnologije za predelavo teh odpadkov.

Druga možnost za ločeno odlaganje bioloških odpadkov pa je kompostiranje. Na Komunali v tem času zbirajo prijave za razdelitev kompostnikov. V akciji jih bodo občanom, ki živijo v enostanovanjskih hišah v novomeški občini, tako kot lani razdelili blizu 200.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.