Podravje: Beg možganov, delovna sila odhaja čez mejo
Na pobudo Ustanove dr. Antona Trstenjaka ob 30-letnici delovanja so v državnem svetu pripravili javno razpravo o visokošolskem prostoru v navezavi z begom kadra in izvajanjem razvojnih projektov v severovzhodni Sloveniji. Po mnenju udeležencev je zajezitev "bega možganov" ključnega pomena ne le za razvoj te regije, temveč celotne države.

Povod za razpravo je bil podatek, da ima severovzhodna Slovenija strahovit odliv izobražene delovne sile in pomanjkanje razvojnih projektov, je pojasnil predsednik upravnega odbora ustanove Dušan Gerlovič. Kot je ocenil, gre za zelo pomembno vprašanje, ki so ga junija obravnavali že na posvetu na Ptuju in zahteva čimprejšnje strukturne ter sistemske odgovore oziroma rešitve.
Ob tem je izpostavil podatek, da je bilo v letu 2020 iz vzhodne kohezijske regije 16.000 prebivalcev Slovenije na delu v Avstriji, približno 12.000 moških in 5.000 žensk, njihov strošek formalnega izobraževanja je Slovenijo stal ogromno denarja. Za osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje za te ljudi je dala Slovenija 1,35 milijarde evrov. »S tem podpiramo delovna mesta v sosednji državi,« je dejal.
Državni svetnik Mitja Gorenšček je opozoril, da problem "bega možganov", zlasti visoko sposobnega kadra, prepoznavamo v celotni Sloveniji. Po njegovem mnenju je alarmanten podatek, da se je v obdobju med 2011 in 2019 23.000 oseb z višješolsko ali visokošolsko izobrazbo iz Slovenije odselilo. V severovzhodni regiji je ta problem zaradi bližine Avstrije še izrazitejši.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se