Podelili nagrade najboljšim raziskovalcem


Mestna občina Novo mesto je danes v Kulturnem centru Janeza Trdine podelila jubilejne, 30. nagrade za dosežke na področju raziskovalne in inovacijske dejavnosti v letu 2007. Nagrado za raziskovalno delo mladih so dobili Maja Bregar, Eva Pušavec, Kaja Primc in Jernej Zupančič ter Janez Mikec in Marko Pirc. Nagrado za raziskovalne dosežke in inovacijsko delo so podelili Simonu E. Pantarju, dr. Romanu Lenaršiču ter Tomažu Habincu, Igorju Lekšetu, Alešu Jakši in Boštjanu Judežu. Nagrado za mentorsko delo z mladimi je prejel Đuro Oluić, ki je v imenu vseh nagrajencev dejal, da ga veseli, da občina nagrajuje in s tem spodbuja raziskovalno delo mladih in njihovih mentorjev. ''Vsi mi nagrajenci dajemo zavezo, obljubo, da ne bomo spali na nagradah, ampak bomo delali še naprej vneto in zagnano na svojih področjih, tako da bomo širili ugled Mestne občine Novo mesto doma in v tujini,'' je v zahvalnem govoru dejal Oluič.
Prvo skupino nagrajencev sestavljajo dijakinje Gimnazije Novo mesto Maja Bregar, Eva Pušavec in Kaja Primc, ter Jernej Zupančič, sedaj že študent 1. letnika matematike. Slednji je med drugim izdelal raziskovalno nalogo ''Določanje vitamina C v šipkovem čaju'' in zanjo prejel srebrno Preglovo plaketo za znanje kemije. Za nalogo ''Razlikovanje askorbinske kisline in naravnega vitamina C'' je dobil nagrado Slada Krkinih nagrad, Zupančič pa je tudi prejemnik številnih drugih nagrad z različnih šolskih državnih tekmovanjih, predvsem s področja matematike in kemije.
Maja Bregar, Eva Pušavec in Kaja Primc so za nalogo ''Kako izboljšati pitno vodo'' na državnem tekmovanju Gibanje Znanost mladini prejele več nagrad, Preglova plaketa za znanje kemije je romala tudi v njihove roke, in sicer za raziskovalno nalogo ''Ali eno jabolko na dan odpravi zdravnika stran''. Več nagrad, med njimi tudi Sklada Krkinih nagrad, je dobila Maja Bregar še za nalogo ''Ena grenivka in ena pomaranča na dan'', skupaj s Kajo Primc pa sta sodelovali še v evropskem projektu Okolje gradi mostove - mladi v evropskem dialogu.
Drugi nagradi za raziskovalno delo mladih sta dobila dijaka Šolskega centra Novo mesto Janez Mikec in Marko Pirc. Skupaj ali posamezno sta avtorja številnih raziskovalnih nagrad, oba sta tudi prejemnika različnih šolskih in raziskovalnih nagrad, predvsem s področij kemije, fizike, biologije in matematike. Ob tem sta oba zelo aktivna pri obšolskih dejavnostih. Janez Mikec je med drugim vodja akrobatske skupine Leteči norci, avtor spletnih strani šolskega glasila in nekaterih predmetov. Marko Pirc je med drugim urednik šolskega glasila Tegi, uspehe pa med drugim beleži tudi na tekmovanjih iz raketnega modelarstva.
Tudi ta nagrada je romala na Šolski center Novo mesto, in sicer tamkajšnjemu učitelju športne vzgoje Đuri Oluiću. V minulih letih je v različnih športih s šolskimi ekipami dosegel zelo dobre rezultate, med drugim tudi v Šolski košarkarski ligi, kjer so bili njegovi učenci v zadnji sezoni prvaki. V projekt je sicer vključenih okoli sto dijakov, od novinarjev in snemalcev do plesalk, akrobatov in košarkarjev, odbojkarjev in nogometašev. Na šoli kot novost uvaja t.i. športne dneve in tako je danes v dvorani Leona Štuklja vse v znamenju športa. V prostem času je Đuro Oluić predvsem znan po svoji Teniški šoli Grip in po Gripovih aktivnih tednih mladih.
O svojem receptu uspešnosti pri mladih je Oluič povedal: ''Delo z mladimi je lepo. Verjeti moraš v mlade, jim zaupati. Mogoče včasih celo malo več zaupati in rezultati bodo vedno.'' Da je danes delo z mladimi vse težje, se ne strinja in dodaja: ''Zato smo pa mi, pedagogi. Da se z njimi ukvarjamo in jih spravimo na pravo pot z različnimi projekti.''
Zaradi Oluiča in obeh dijakov je bil na današnji podelitvi vidno zadovoljen tudi direktor Šolskega centra Novo mesto Štefan David.
Nagrade za leto 2007 so prejeli zaposleni iz dveh uspešnih novomeških družb, Krke in TPV-ja.
Simon E. Pantar in dr. Roman Lenaršič prihajata iz Krke. Prvi se je v podjetju vključil v razvoj metod za kalibracijo fizikalnih veličin, povezanih z maso. Sodeluje tudi pri razvoju programske opreme v družbi, ob tem je s svojo inovativno naravnanostjo prispeval številne koristne predloge, ki se nanašajo na zmanjševanje in kompenzacijo vpliva vplivnih faktorjev, v družbi pa svoje znanje v obliki mentorstva in predavanj prenaša tudi na ostale sodelavce. Dr. Lenaršič pa se je v Krki vključil v raziskovalno-razvojne projekte na področju razvoja sintez zdravilnih učinkovin, rezultati njegovega dela pa se med drugim kažejo v številu strokovnih publikacij in podeljenih patentov v Sloveniji in na tujem.
Tomaž Habinc, Igor Lekše, Aleš Jakša in Boštjan Judež so del razvojnega tima, ki ga je TPV oblikoval z namenom raziskati inovativne tehnologije izdelave ogrodij vzglavnikov za avtomobilske sedeže. Razvili so novo, konkurenčno tehnologijo na tem področju, ki bo med drugim bistveno skrajšala čas izdelave. Njihovi izdelki so namenjeni za vgradnjo v vozila Toyota in Ford, v kratkem času pa so na podlagi svoje inovacije pridobili posle z naročilom izdelave 1,7 milijona kosov. Tehnologija ustreza vsem zahtevam kupcev po kakovosti, normativnih in ceni, serijska proizvodnja pa bo stekla oktobra 2008. Omenjena ekipa inovatorjev se že posveča novim rešitvam izdelave vzglavnikov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se