Kmetje morajo vrniti 31,8 milijona evrov zaradi nepravilnosti ali goljufij
Pomanjkljiva dokumentacija, neujemanje podatkov, ponarejanje listin (gradbeno dovoljenje), umetno ustvarjeni pogoji so le nekatere goljufije in nepravilnosti, ki jih je agencija za kmetijske trge zaznala pri kmetih, ki so pridobili državna ali evropska sredstva.

V programskem obdobju 2007–2013 je agencija iz državnega proračuna in evropskih skladov skupaj izplačala okrog tri milijarde evrov. Od tega denarja so morali kmetje in drugi prejemniki denarja vrniti 1,06 % sredstev oziroma 31,8 milijona evrov. Od tega je bilo že poplačanih 35.300 terjatev v vrednosti 24,5 milijona evrov. Gre za podatke o vseh terjatvah, ne glede na razlog (manjše kršitve, nepravilnosti, goljufije itd.), kar pomeni, da omenjene številke v glavnini predstavljajo izterjavo neupravičeno izplačanih sredstev zaradi nenamernih kršitev, ne pa goljufij. A kršitev je še več, namreč treba je upoštevati, da agencija kršitve najpogosteje ugotovi pred izplačilom sredstev, zato ugotovljene nepravilnosti upošteva že pri obračunu zahtevkov, kar pomeni, da je v primeru manjših kršitev izplačilo ustrezno znižano, v primeru večjih kršitev pa v celoti zavrnjeno. V takšnih primerih nato seveda ne pride do nobenih terjatev, so poudarili na agenciji.
Največ goljufij pri investicijah
Podatka o številu goljufij v preteklem programu agencija za kmetijske trge nima. Prav tako so sumi na goljufije v različnih fazah obravnave in pri večini še ne gre za zaključene postopke. To pomeni, da na sodišču še ni bilo nedvoumno dokazano, da je šlo za poskus goljufije, torej namerno kršenje pravil za pridobitev koristi. Sicer pa se po podatkih Evropske komisije največ poskusov goljufij v EU dogaja na področju investicijskih ukrepov programa razvoja podeželja, sledijo ukrepi promocije, najmanj pa jih je na področju neposrednih plačil, so povedali na agenciji.
In kako je v Sloveniji? Agencija, ki vsako leto skupno (za vse ukrepe) izvede okrog 10.000 kontrol na kraju samem, je prav tako zaznala največ poskusov goljufij na področju investicij. »Na tem področju se pri obravnavi vlog in zahtevkov srečujemo s primeri ponarejanja listin, izjav, s prirejanjem ponudb oz. cen, z umetnim ustvarjanjem pogojev ipd.,« so pojasnili
Nepopolna poročila, neustrezni računi
Novo programsko obdobje prineslo (še) strožje zaveze
Tudi v kmetijstvu so jastrebi
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se