Gen-I na področju plina načrtuje širitev na tuje trge

##IMAGE-3393951##
Družba Gen-I, ki je oktobra na slovenskem trgu vstopila na trg z zemeljskim plinom in povzročila verižno reakcijo pri ostalih ponudnikih v znižanju cen, načrtuje širitev tudi na tuje trge. "Delamo na tem," je danes poudaril prvi mož družbe Robert Golob, ki o podrobnosti še ni želel govoriti. Širitve letos sicer še ne bo, mogoče prihodnje leto.
V dveh mesecih, kar so prisotni na trgu zemeljskega plina, so pridobili 20.000 vlog novih odjemalcev, s čimer se približujejo 20-odstotnemu tržnemu deležu, ki so si ga zadali do konca leta, je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil Golob, ki je prepričan, da bodo ta cilj dosegli.
V enakem obdobju pa je Gen-I uspelo pridobili tudi 20.000 novih odjemalcev na trgu električne energije, česar po njegovih besedah niso "niti načrtovali niti ne oglaševali".
"Gen-I utira nove poti na energetskem trgu," je prepričan predsednik uprave družbe.
Ob seštevku odjemalcev elektrike in plina si upa Golob napovedati, da bodo imeli že januarja skupaj 100.000 odjemalcev (zdaj jih je več kot 74.000). "To je številka, ki je nikoli nismo načrtovali," je dejal. Po njegovih pojasnilih so si ob začetku oskrbe gospodinjstev z elektriko postavili cilj 50.000 odjemalcev, s čimer bi bili "več kot zadovoljni".
Pri navzgor omejeni ceni za plina za dve leti - 0,3950 evra za standardni kubični meter - po njegovih besedah ne gre za enkraten dogodek, ki bo šel mimo. "Ne bo šel mimo, naš vstop je cene permanentno ali vsaj za naslednjih pet let znižal," je izpostavil. Fiksirana cena kaže na to, da ni nobene potrebe, da bi se plin v Sloveniji v srednjeročnem obdobju dražil.
Direktor finskega inštituta VaasaETT, ki se ukvarja z analizo energetskih trgov, Philip E. Lewis je pojasnil, da inštitut sicer spremlja 38 trgov po svetu, tudi slovenskega. Na inštitutu ugotavljajo, da se vsako leto liberalizira več trgov, aktivnosti na trgih pa se krepijo.
Slovenski trg je liberaliziran pet let in je zdaj po Lewisovi oceni zelo dejaven, konkurenca se krepi. Aktivnost na trgu med drugim spodbujajo vstopi novih ponudnikov, trgovske marže in tržne cene, prosta izbira ponudnikov in proaktivnost regulatorjev.
Najbolj aktiven trg po letnih prestopih odjemalcev na električne energije in plin je avstralski, kjer ponudnika na leto zamenja okoli 28 odstotkov odjemalcev. Po stopnji preklopov po podjetjih je bila najuspešnejša družba Borgais na Irskem, ki je v letu dni pridobila 21-odstotni tržni delež, je navedel.
Rekord v preklopih odjemalcev z lansiranjem ene kampanje pa po Lewisovih pojasnilih pripada Gen-I, ki je z akcijo Poceni plin v slabem mesecu zabeležil najhitrejšo rast prestopov - v dveh tednih je Gen-I na trgu s plinom namreč pridobil 10-odstotni tržni delež.
Golob se je dotaknil tudi morebitne privatizacije energetskih podjetij. Delna privatizacija obeh proizvodnih stebrov energije v Sloveniji - HSE in Gen Energija - je po njegovi oceni "nekoliko nepremišljena".
Če bi že moral privatizirati, bi se Golob odločil za privatizacijo le enega in kakšnih pet let opazoval, kaj se z njim dogaja, predvsem pa bi drugega obdržal v 100-odstotni lasti, zato da bi lahko z njim posegel na trg, če bi prvi skušal izkoriščati svoj položaj. Privatizacija Gen Energije je sicer po njegovem mnenju tudi z vidika jedrske varnosti neumno početje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se