Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Na Miklavžu blizu šest tisoč ljudi


Besedilo in foto: L. Markelj
1. 5. 2012, 17.25
Posodobljeno
02. 05. 2012 · 12:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

miklavz001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
MIKLAVZ001
imgp2846.jpg
Na Miklavžu se je zbralo kar blizu šest tisoč ljudi.

Zveza delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost je danes, 1. maja, na mednarodni praznik dela, na Miklavžu že trinajstič zapored pripravila tradicionalni prvomajski sindikalni tabor, dan prej pa tudi kresovanje z ognjemetom.

Vabilu se je odzvalo veliko ljudi, ki so izkoristili lep, sončen, dela prost dan, torej – po oceni organizatorjev je na Gorjance prišlo blizu šest tisoč obiskovalcev. Med njimi je bilo veliko pohodnikov – dva organizirana pohoda sta namreč potekala iz belokranjske in dolenjsko-posavske smeri, nekateri pa so se na Gorjance podali tudi s kolesi.

imgp2862.jpg
Branko Celinšek, predsednik ZDSS - Solidarnost.

Zbrane je nagovoril predsednik ZDSS Solidarnost Branko Celinšek in povedal, da so danes žal polnih ust o delavstvu in solidarnosti tudi tisti, ki so soustvarjali današnje slabo stanje v državi, ali pa zanj vsaj vedeli in ne ukrepali.

"V Sloveniji je danes brez dela 116 tisoč ljudi, ki se ne morejo veseliti tega delavskega praznika. V naših sindikatih smo prvi začeli opozarjati, da je potreben izhod iz krize. Tega vidimo v partnerstvu z ostalimi sindikati, delodajalci in tudi z vlado, ki se trudi najti izhod iz gospodarske krize. Bremena je treba enakopravno in pošteno razdeliti med ljudstvo, da se ne bo zgodilo, da bi največji davek plačali prav delavci oz. tisti, ki za krizo niso krivi," je dejal Celinšek.

imgp2830.jpg
Prihod na prizorišče: Albert Pavlič, Branko Celinšek in Slavko Pungeršič iz ZDSS Solidarnost.

Organizacijski sekretar Solidarnosti Albert Pavlič je ravno tako poudaril, da je treba storiti vse, da se Slovencem ne zgodi grški, italijanski ali portugalski scenarij, odrekanja pa so potrebna od zgoraj navzdol. V dveh, treh letih imamo po njegovem za to zadnji popravni izpit. Spomnil je na propad velikih podjetij, ki so »padla zaradi nenasitnih tajkunov,«, zadnje desetletje pa pri nas žal nastajajo le novi trgovinski centri, ne pa tovarne. »Največja je pravica do dela, do eksistence. Danes žal že premnogi bijejo bitke za preživetje in skrivajo svojo revščino,« je dejal Pavlič.

imgp2885.jpg
Mnogi so prišli peš, tisti z več kondicije pa tudi s kolesi.

Nasprotuje tudi zlorabi praznovanja delavskega praznika, ko razni organizatorji in t.i. borci za delavske pravice omogočajo politikom, predstavnikom kapitala in represivnih organov, da nam v vlogi slavnostnih govornikov ali v vlogi cenjenih gostov »predavajo« o Sloveniji kot socialni in pravni državi. Po njegovem se je treba vrniti k originalni obliki praznovanja delavskega praznika, kot je na Miklavžu.

V kulturnem programu je nastopila Godba Slovenskih železnic, po prireditvi pa se je druženje nadaljevalo z ansamblom Veseli muzikantje, ter seveda ob dobri hrani in pijači.

Živel 1. maj, v četrtek pa veselo na delo, kdor ga ima!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.