Dan Evrope: kako se v pestri druščini držav znajde Slovenija
Vsako leto 9. maja praznujemo dan Evrope. Ob tem se spomnimo na pomen povezovanja in sodelovanja med evropskimi državami.

Članstvo Slovenije v Evropski uniji se odraža tudi v vsakdanjem življenju ljudi, ne zgolj v politiki in gospodarstvu. Evropska unija si prizadeva, da bi imeli vsi njeni državljani možnost živeti, delati, študirati ali poslovati kjer koli znotraj njenih meja. Da bi to omogočila, spodbuja prost pretok ljudi, blaga, storitev in kapitala ter odpravlja ovire, ki bi omejevale svobodno delovanje na enotnem trgu.
Luksemburg rekorder po deležu tujcev, Slovenija blizu evropskega povprečja
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) je imel v lanskem letu Luksemburg med vsemi članicami EU največ tujcev. Bilo jih je skoraj polovica, oziroma natančno 47,3 odstotka, od tega jih je bilo 36,5 odstotkov iz preostalih članic EU in 10,8 odstotkov iz tretjih držav.
Visoko na lestvici je tudi Malta z 28,1o odstotki, Ciper z 24,0 odstotki in Avstrija 19,6 odstotkov. Najmanj tujcev je prebivalo na Poljskem, Slovaškem in v Romuniji, v vsaki 1,2 odstotka.
Med prebivalci Slovenije je bilo 90,4 odstotka domačih in 9,6 odstotka tujih državljanov, od tega 8,6 odstotka iz tretjih držav in 1,0 odstotka iz drugih članic EU.
3,8 milijona turistov iz EU je lani obiskalo Slovenijo
Skoraj tri četrtine vseh tujih turistov, natančneje 74 odstotkov oziroma približno 3,8 milijona, je lani v Slovenijo prišlo iz drugih držav članic EU. Med njimi je bilo največ obiskovalcev iz Nemčije - 19 odstotkov, Italije 14 odstotkov in iz Avstrije 11 odstotkov.
Turisti iz EU so skupaj ustvarili 9,3 milijona prenočitev, kar predstavlja več kot polovico od skoraj 17 milijonov vseh prenočitev v letu 2024 in kar 76 odstotkov vseh prenočitev tujih gostov.

Polovica slovenskega izvoza v države EU
Evropska unija ostaja ključni trgovinski izvoz za Slovenijo. V letu 2024 je Slovenija v druge članice EU izvozila blago v vrednosti 31 milijard evrov, kar je polovica celotnega izvoza. Prav tako je uvozila za 32,3 milijarde evrov blaga, kar predstavlja 47 odstotkov celotnega uvoza. Nemčija je bila najpomembnejši trgovinski partner Slovenije tako pri izvozu kot uvozu.

Delež energije iz obnovljivih virov EU narašča
Evropa si prizadeva za podnebno nevtralnost, kar vključuje zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in prehod na trajnostno gospodarstvo. Leta 2023 je dosegla 24,6 odstotka bruto končne rabe energije iz obnovljivih virov, kar je skoraj trikrat več kot leta 200, ko je dosegla le 9,6 odstotka.
V Sloveniji je delež narasel na 25,1 odstotkov. Švedska ostaja vodilna med članicami EU, kjer je dve tretjini njene rabe energije iz obnovljivih virov, sledila ji je Finska. Najmanjše deleže imata Luksemburg in Belgija.

Polovica dijakov v EU se uči najmanj dva tuja jezika
Evropska unija vsebuje kar 24 uradnih jezikov, ki se spodbujajo k učenju že zgodaj v šolah. Leta 2022 se je 49 odstotka dijakov srednjih šol v EU učilo najmanj dva tuja jezika, enako kot v Sloveniji. Največji delež je imel Romunija, kar 98 % odstotka, sledila je Finska z 90 odstotki, medtem ko sta Portugalska z 7 odstotki in Španija z 19 odstotki beležili najmanjši delež.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se