Počitniško varstvo otrok po občinah organizirano zelo različno: Starši v službah, kje pa otroci?
Starši, ki svojih šoloobveznih otrok ne morejo v varstvo zaupati svojim sorodnikom ali prijateljem, se predvsem v poletnih mesecih znajdejo v veliki stiski. Raznovrstne oblike aktivnosti, ki jih različne organizacije in zavodi za nekaj ur dnevno ponujajo otrokom, pogosto ne predstavljajo celostne rešitve problema. V nekaterih osnovnih šolah po Sloveniji so zato za učence do 5. razreda devetletke uvedli poletno počitniško varstvo otrok. Pozanimali smo se, kako je s tem na Ptuju.

Poletno varstvo imajo na več ljubljanskih osnovnih šolah, v Kopru in nam najbližje na Prvi osnovni šoli v Celju. Tam so varstvo pred tremi leti organizirali na pobudo staršev, saj, kot so dejali, tem čas počitnic že dolgo ne predstavlja več nekega brezskrbnega obdobja. Alenka Laptoš je povedala, da se število vključenih otrok vsako leto povečuje: »Prvo leto je bilo individualnih prijav 130, 20 otrok pa se nam je pridružilo ob pomoči Karitasa. Lani jih je bilo 154, letos jih je trenutno 180. Ne odklonimo nikogar, ki bi se nam želel pridružiti.«
Otroke v varstvo vključujejo glede na specifične potrebe posamezne družine, pri oblikovanju skupin pa upoštevajo predpisane normative. »So takšni, ki so pri nas le posamezne dneve v več tednih, v povprečju pa so prisotni dobre štiri tedne na leto. Imamo sicer tudi takšne, ki so pri nas vseh osem ali devet tednov,« je dejala Laptoševa. Delo organizirajo pedagoški vodje, zaposleni na šoli, program pa izvajajo brezposelne osebe prek javnih del. »Vsi izbrani kandidati imajo sedmo stopnjo izobrazbe, skoraj vsi so učitelji«, so pojasnili na celjski prvi osnovni šoli.
Do 17. ure popoldan se zvrstijo številne aktivnosti. »Program vključuje veliko gibanja in različnih dejavnosti (likovne, glasbene, plesne, literarne itd.), ki jih pripravijo izvajalci. Obogaten je z dejavnostmi, ki jih izvajajo zaposleni na osnovni šoli in zunanji sodelavci (mikroskopiranje, fizikalni poskusi, robotika, plesne delavnice, akrobatika, športna vadba), vključuje tudi obisk policista, predstavnika Rdečega križa, klovna in gasilcev … Enkrat tedensko se otroci z avtobusom odpeljejo do izhodišča za daljši pohod, enkrat mesečno se lahko udeležijo izleta, za kar pa je potrebno doplačilo. Za tiste, ki se za izlet ne odločijo, je poskrbljeno enako kot vse druge dni,« je povedala Laptoševa.
Celje, Koper: Varstvo subvencionirajo občine
Pri nas samo na šoli s prilagojenim programom
Kam z otrokom (vsaj) 320 ur na leto?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se