Od predsedniškega kandidata do glavnega dobitka
Kaj je zaznamovalo leto 2022 v Obsotelju in na Kozjanskem? Minulo leto je prineslo izboljšave na infrastrukturnem, zdravstvenem, šolskem in še katerem področju. V Šentjurju je pogorel nekoč priljubljen hotel Žonta, v Rogaški Slatini so začeli graditi velikopotezne projekte, ki jih občinsko vodstvo opisuje kot nove razsežnosti mesta. Lokalne volitve niso prinesle večjih presenečenj, saj so na čelu vseh občin ostali isti župani kot v prejšnjem mandatu.

V Šentjurju so se po mesecih gradbenih del in zastojev domačini in obiskovalci razveselili odprtja krožišča pri OŠ Franja Malgaja ter podhoda, ki omogoča varnejši prehod prometnice. Nov podhod z dvigali bo zgrajen še pri Železniški postaji Šentjur, ki bo deležna še vrste izboljšav. Pristojni ob tem obljubljajo povečano pretočnost in hitrost železniškega prometa. Če bodo zaradi tega potniki deležni krajših potovalnih časov, bomo še videli.
Stroji brnijo na območju industrijske cone, kjer komunalno urejajo dodatna zemljišča za poslovno dejavnost. Pomembna pridobitev v sklopu tega projekta bodo ukrepi za zagotavljanje poplavne varnosti. Kar milijon kubičnih metrov visokih vod Voglajne in Pešnice pa bosta lahko sprejela dva suha zadrževalnika, ki sta načrtovana v Lokarjah in Črnolici.
Od propadajoče zgradbe do prostorov za podjetnike – s temi besedami bi lahko opisali spremembo, ki je je bila deležna stavba nekdanje Auree v Gorici pri Slivnici. Občina je tam uredila novo enoto podjetniškega inkubatorja. Novo fasado in prenovljeno notranjost je dobil Dom na Resevni. Na novo urejena je okolica šentjurskega pokopališča. Občina je proti koncu kopalne sezone na prenovljenem kopališču uspela zagotoviti še tobogan.
Narava hotelu zadala zadnji udarec
Šentjurčane je dolgo v oči bodel nekdanji hotel Žonta brez oken in vrat ter z neurejeno okolico. Kritike so med drugim letele na lastnika stavbe, podjetje Voc ekologija, ki je stavbo kupilo in tam predvidevalo novogradnjo, namenjeno stanovanjem in poslovni dejavnosti. V začetku junija so zaradi udara strele nekoč enega vidnejših hotelov na Celjskem ognjeni zublji v le nekaj urah povsem uničili.
Medtem ko so se obnovljenih prostorov veselili v OŠ Slivnica pri Celju, so zapleti nastali pri umeščanju podružnične osnovne šole na Kalobju. Neposredni sosedje se z idejnim projektom za gradnjo nove šole z vrtcem in s telovadnico ne strinjajo, zato se je umeščanje v prostor zavleklo. Da bo bivanje lepše na jesen življenja, je Dom upokojencev Šentjur namenu predal Hišo Gustav. Gre za prizidek doma, namenjen dnevnim oblikam varstva starejših in njihovim začasnim namestitvam.
Šentjurčani so doslej prvič v zgodovini med svojimi soobčani imeli kandidata za predsednika države. A je glasbenik Gregor Bezenšek od kandidature odstopil, saj naj bi se nanj zgrinjali pritiski, sovražna sporočila in grožnje.
Od sonca do kristala
Leto 2022 je bilo posebno za Občino Rogaška Slatina. Ker je prebivalec tega zdraviliškega kraja vplačal zmagovalno kombinacijo igre Eurojackpot, je v občinsko malho kapnilo skoraj 1,7 milijona evrov davka od igre na srečo. Občina je o porabi tega zneska pripravila anketo med občani. Največjo podporo je dobila ideja o gradnji letnega bazena.
Sreča se je slatinski občini nasmehnila tudi, ko je vlada odločila, da bo za gradnjo 106 metrov visokega razglednega stolpa Kristal prispevala do dva milijona evrov sofinanciranja upravičenih stroškov. Zagotovo so si snovalci projekta ob tej novici oddahnili, saj se je ocena naložbe doslej povzpela že na približno štiri milijone evrov, kar je skoraj enkrat toliko kot takrat, ko so javnosti prvič predstavili idejo o tej najvišji stavbi v državi. Občani budno spremljajo dogajanje na doslej največjem gradbišču v občini. V neposredni bližini sta že nadhod Sonce in parkirišče P+R, medtem ko še vedno ni znano, kaj bo z nekdanjim industrijskim območjem, ki je v zasebni lasti.
Foto: Andraž Purg
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se