© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Nadzorni svet Uniorja pričakuje dodatne ukrepe


novi-tednik
Janja Intihar
21. 7. 2025, 06.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Končana je revizija poslovanja Uniorjevega programa Strojegradnja.

IMG_3053.jpg
Andraž Purg
V Uniorju še ne razkrivajo, kaj je zapisano v poročilu o pregledu poslovanja programa Strojegradnja od leta 2018 do 2024.

Unior je na spletnih straneh Ljubljanske borze objavil skopo poročilo, da je njegov nadzorni svet obravnaval poročilo o pregledu poslovanja programa Strojegradnja od leta 2018 do 2024 ter zadolžil upravo za nadaljnje dejavnosti in ukrepe. O tem, kaj je zapisano v poročilu in kakšni bodo dejavnosti in ukrepi, v zreški družbi, ki se že več let sooča z velikimi finančnimi težavami, za zdaj še ne razkrivajo.

 Pregled poslovanja je naročila uprava, potem ko je njeno vodenje sredi lanskega leta prevzel Robert Vuga ter ugotovil, da je program Strojegradnja najšibkejši člen v poslovanju Uniorja. Ne samo da je iz leta v leto imel vedno manj naročil ter izgubo, z njim v zvezi naj bi se dogajalo tudi več nepravilnosti. Decembra lani so v Zrečah ta program, v katerem je bilo takrat 155 zaposlenih, začeli postopoma ukinjati. Robert Vuga pojasnjuje, da Strojegradnja trenutno še vedno posluje, vendar v omejenem obsegu. Dokončuje projekte, ki jih je začela že lani in so v zaključni fazi.

unior zreče.jpg
Andraž Purg
Unior se že nekaj let sooča z veliki finančnimi težavami.

V prvem letošnjem trimesečju – to so zadnji javno objavljeni podatki – je ob 46,8 milijona evrov vseh Uniorjevih čistih prihodkov od prodaje program Strojegradnje, v katerem je bilo konec marca zaposlenih le še 54 delavcev, imel le 0,9 milijona evrov prometa. To je 40 odstotkov manj kot v enakem obdobju leta 2024.

Vzponi in padci

Pregled letnih poročil Uniorja iz nekaj zadnjih leti razkriva, da je zreško podjetje že dlje časa imelo težave v programu Strojegradnja, vendar je kljub temu optimistično napovedovalo boljše rezultate. Leta 2018 je na primer uprava v poročilu zapisala, da prihodki tega programa krepko zaostajajo za tistimi, ki jih je imel leto prej. Leto kasneje je v poročilu pisalo, da je družba največje povečanje prodaje dosegla v Strojegradnji ter ustvarila 14,7 milijona evrov prihodkov od prodaje. Potem se je »zgodila« korona in njene posledice v Uniorju, ki je skoraj izključno vezan na avtomobilsko industrijo, očitno še vedno čutijo. V letu 2021 so tako spet poročali, da je najslabše posloval program Strojegradnja in da gre za eno najtežjih let v zgodovini tega programa. Avtomobilski proizvajalci so namreč postali previdnejši pri naročanju nove investicijske opreme, posledice takšnih razmer pa so čutili v Zrečah.

IMG_3056.jpg
Andraž Purg
Vodstvo je kljub rdečim številkam optimistično.

Vojna v Ukrajini

A so bili v družbi kljub temu optimistični, saj so leto kasneje zapisali, da se njihova Strojegradnja uspešno prilagaja izzivom na trgu in izboljšuje poslovne rezultate. Povečala naj bi prodajo strojev za električno mobilnost in industrijo tovornih vozil. Vodstvo podjetja je težave pripisovalo vojni v Ukrajini, ki je poglobila krizo v dobavni verigi, ko nekaterih ključnih nabavnih komponent ni bilo oziroma so zamujale, obseg naložb pri naročnikih strojev pa naj bi dodatno zmanjšala še energetska kriza. Leta 2023 so iz Uniorja sporočili, da se je prodaja programa Strojegradnja nekoliko povečala, v lanskem poročilu so zapisali, da je bila prodaja skromnejša, vendar v skladu z načrti.

Podrobnosti še ne morejo razkriti

Večletno slabo poslovanje programa Strojegradnja, ki je ustvarjal malo prihodkov in veliko izgube, ni bilo edini razlog, da je nova uprava naročila pregled njegovega poslovanja od leta 2018 do 2024. V tem programu naj bi se namreč dogajale domnevne nepravilnosti in morda celo nezakonitosti.

Kaj je ugotovila revizija ter kakšne nadaljnje dejavnosti in ukrepe mora pripraviti vodstvo družbe, v Uniorju (še) ne razkrivajo. »Gre za proces, ki še ni končan in vključuje tako presojo različnih scenarijev kot tudi usklajevanje z udeleženci. Zato podrobnosti v tej fazi žal še ne moremo razkrivati,« je na naše vprašanje, kakšne ugotovitve so zapisane v poročilu, odgovoril predsednik uprave Robert Vuga. Dodal je še, da bo uprava skladno z zakonodajo in borznimi pravili vse pomembne odločitve nemudoma in transparentno sporočila javnosti, ko bodo za to izpolnjeni pogoji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.