Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zmanjšan dotok beguncev se bo verjetno nadaljeval tudi danes


STA, M. M.
22. 9. 2015, 07.10
Posodobljeno
03. 10. 2015 · 10:05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_9986.jpg
J. A.
Begunce z meje odpeljejo v sprejemni center Brežice, po prvi oskrbi pa naprej v nastanitvene centre, od koder pot nadaljujejo proti Avstriji. (Foto: J. A.)

##IMAGE-3637900##

Dotok beguncev v Slovenijo se je v minulih dneh nekoliko umiril, vendar si nihče ne upa napovedati, kaj bo v prihodnje. Pričakovati je, da se bo dotok beguncev v Slovenijo nadaljeval, vendar ne v taki meri kot minuli konec tedna. Po oceni notranjega ministrstva bi lahko v prihodnjih dneh v Slovenijo prišlo od manj kot 1000 do 2000 ali 3000 beguncev.

Do zdaj je Slovenija sprejela več kot 2700 migrantov. Največji naval je bil v petek in soboto, ko so se begunci zbirali predvsem na mejnih prehodih Rigonce in Obrežje. Od tam so jih policisti nadzorovano vozili v sprejemni center v Brežicah in nato v nastanitvene centre po Sloveniji. Tam so se oskrbeli in spočili, nato pa peš ali z vlakom odhajali naprej v Avstrijo. Sinoči je bilo v namestitvenih centrih še okoli 560 beguncev.

Ker se je dotok beguncev v nedeljo in včeraj zmanjšal, sta se oba mejna prehoda, ki sta bila dolgo časa tudi zaprta, včeraj bolj ali manj izpraznila. Na mejni prehod Obrežje so prihajale le manjše skupine beguncev.

Kljub zmanjšanemu dotoku beguncev je še vedno prekinjen železniški potniški promet s Hrvaško. Na notranjem ministrstvu se namreč bojijo, da bi se lahko z večjimi kompozicijami v državo nenadzorovano pripeljale večje skupine beguncev.

Včerajšnje zatišje na Obrežju so prostovoljci in policisti izkoristili za premik šotorov, v katerih so minule dni prenočevali begunci, ter šotorov, pod katerimi so humanitarne organizacije nudile svojo pomoč. Šotorišče so očistili in ogradili, vse skupaj naj bi bilo po novem postavljeno tako, da bi lahko mejni prehod ostal odprt tudi, če bi nanj prišlo večje število migrantov.

Številke o tem, koliko beguncev je trenutno v Sloveniji, se sicer iz ure v uro spreminjajo. Begunci namreč kmalu po tistem, ko jih policisti premestijo v nastanitvene centre, Civilna zaščita pa jih oskrbi, centre zapustijo in se odpravijo proti meji z Avstrijo. Na Hrvaško mejo pa jih oblasti niti več ne poskušajo vračati, saj jih ta ne sprejema.

Tako se je skupina 378 beguncev, ki je bila dopoldne nastanjena na sejmišču v Gornji Radgoni, opoldne odpravila peš proti meji z Avstrijo in mejo tudi uspešno prečkala.

Nastanitveni center pri Lenartu je popoldne zapustilo okoli 50 beguncev. Proti Avstriji so se odpravili po pomurski avtocesti, zaradi česar je bil tam oviran promet. Že zjutraj je namestitveni center v Logatcu zapustilo tudi vseh 120 tam nastanjenih beguncev in se z vlakom podalo proti Avstriji.

Včeraj so bili begunci ali pa so še nameščeni še v Lendavi, Celju, Brežicah, Gruškovju in Mariboru. Nove namestitve za begunce pripravljajo v Novi Gorici in na Vrhniki.

Po ocenah ministra za finance Dušana Mramorja bo begunska kriza letos državo stala okoli 5,8 milijona evrov, potreben denar pa bo ministrstvo zagotovilo s prerazporeditvami na posameznih postavkah.

Po pojasnilih Zavoda RS za blagovne rezerve je država doslej sprostila 5040 litrov mleka, 500 kilogramov mleka v prahu in 99.750 litrov vode. Izdali so tudi 1636 kompletov terenskih postelj in 2000 respiratorjev. Sprostili so tudi približno 135.000 medicinskih pripomočkov za enkratno uporabo.

Za azil je v zadnjih dneh skupno zaprosilo 23 ljudi, vključno s tistimi 14, ki jih slovenska policija ni mogla vrniti na Madžarsko. Večinoma gre za Iračane, nekaj je tudi Irancev.

Predsednik vlade Miro Cerar se je o begunski krizi včeraj po telefonu pogovarjal s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in podobno kot v pogovoru z nemško kanclerko Angelo Merkel poudaril nujnost hitrega in učinkovitega skupnega odziva EU. Juncker je obvladovanje razmer v Sloveniji po navedbah Cerarjevega kabineta ocenil zelo pozitivno in obljubil pomoč, v kolikor bi bila ta potrebna.

Predsednik države Borut Pahor pa se je na dvodnevnem srečanju predsednikov držav skupine Arraiolos, v katerem sodeluje deset evropskih držav, zavzel za takojšnje oblikovanje skupne politike v begunski krizi.

Da Slovenija vprašanja glede beguncev ne more razrešiti sama, je ocenil tudi predsednik DZ Milan Brglez. Dodal je, da je vprašanje rešitve te krize vezano ne samo na delovanje EU, ampak tudi na njen obstoj.

Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je, kot smo poročali, včeraj obiskala sprejemni center v Brežicah. Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak pa je obiskala Center za socialno delo Krško, ki se je med prvimi vključili v pomoč beguncem. Ocenila je, da socialne službe na terenu delujejo dobro, dobro pa sodelujejo tudi z drugimi službami. Štab Civilne zaščite in Upravo RS za zaščito in reševanje je obiskala ministrica za obrambo Andreja Katič. Po obisku je dejala, da je štab usposobljen in da dela pri reševanju begunske krize potekajo nemoteno. "Gre za preverjeno organizacijo, ki bo kos nalogam," je dejala.

Evropska poslanka Tanja Fajon si je v zadnjih dneh ogledala mejni prehod Obrežje ter nekatere sprejemne in namestitvene centre. Ob tem je ocenila, da je za begunce dobro poskrbljeno.

O begunski krizi so razpravljali tudi v državnem zboru in se dogovorili, da bo izredna seja, ki sta jo na to temo zahtevali SDS in NSi, v sredo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.