V Cerkljah bodo zahtevali referendum o letališču
Zveza ekoloških gibanj Slovenije in civilna iniciativa (CI) za državni lokacijski načrt Cerklje oz. njuno javno partnerstvo bo v zvezi z nameravanim posegom na območju vojaškega letališča Cerklje poskusilo 14. septembra prirediti usklajevalni sestanek in nanj privabiti vpletene v poseg, predstavnike oškodovancev in strokovnjake s področja urbanističnega načrtovanja. Delovni sestanek bo priprava za razpis referenduma, je povedal predsednik CI Andrej Škrabec.
Kot je znano, sta občina Brežice in ministrstvo za obrambo podpisala dogovor o medsebojnem sodelovanju pri posodobitvi letališča. Po Škrabčevih besedah dogovor vsebuje veliko pravno nedorečenih določb, ki jih je mogoče zelo široko tolmačiti. Javno partnerstvo opozarja, da pri sestavi sporazuma niso sodelovali neposredno prizadeti občani, širša skupnost občine Krško in posavske regije.
Kot pojasnjuje Škrabec, pobudo za pripravo državnega lokacijskega načrta daje minister, lahko se razdeli na vojaški in civilni del, stikajo pa se pri vzletno-pristajalni stezi. Iz tega sledi, da se izdaja lokacijsko dovoljenje za vojaško letališče in dovoljenje za civilno letališče oz. za dva gradbena objekta. To dejstvo je po njegovem pomembno zaradi izvedbe postopka celovite presoje vplivov na okolje, ki pa ga ministrstvo za okolje in prostor očitno ne namerava izvesti.
Stališče javnega partnerstva je, da je poseg v prostor brez celovite presoje vplivov na okolje ničen in družbeno nesprejemljiv. V postopku priprave lokacijskega načrta je predlagatelj močno razširil območje posega v prostor in mu dodal nadomestno območje za odmetavanje tovora, ki sega v območje občine Krško.
V javnem partnerstvu tudi menijo, da morajo biti vnaprej znani vsi viri financiranja ter stroški uporabe skupne infrastrukture in letaliških služb. Zaradi družbene nesprejemljivosti objekta in bistvenega posega v pravico do zdravega življenjskega okolja bodo od evropskih ustanov javno zahtevali, da finančno ne sodelujejo pri teh projektih.
Zveza ekoloških gibanj Slovenije oz. njen predsednik Karel Lipič opozarjata, da je glede razvoja letališča veliko nejasnosti. Ekologi opozarjajo, da ne gre samo za letališče, temveč za cel niz objektov, sestavnih delov bodočega civilno vojaškega letališča in poslovne cone. "V premeru petih kilometrov je po načrtih raztreseno preveč stvari, ki se medsebojno izključujejo. Na en strani minister Vizjak ponuja gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne Krško, vojaškega letališča in podobno, po drugi strani na vzhodnem delu območja načrtuje razvoj turizma. Vsi ti projekti na močno poseljenem območju občin Krško, Brežice in Kostanjevica niso združljivi," meni Lipič. ZEG vojaškemu letališču ne nasprotuje le zaradi okoljskih vplivov, temveč tudi zaradi varnosti same. Problemi Natovih letališč bi se neposredno prenesli na slovenska tla, z njimi bi prenesli tudi nevarnost terorizma. Letališče, okoliška infrastruktura in bližnji jedrski objekt bi bili v primeru vojnih trenj tarča nasprotnikov.
ZEG bo nosilec referenduma, za katerega morajo v občini Brežice zbrati 1200 podpisov - akcija naj bi potekala med 20. septembrom in oktobrom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se