Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Bogdan Barbič o poplavni varnosti Posavja

"Naselja bodo zaščitena pred stoletnimi vodami"


Pavel Perc
23. 10. 2008, 12.00
Posodobljeno
01. 04. 2025 · 09:45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V javnosti so se v zadnjem času pojavile izjave in govorice, da poplavna varnost v Posavju po izgradnji celotne spodnjesavske verige ne bo takšna, kot so obetali pred gradnjo, čeprav je bil to eden najmočnejših argumentov v prid izgradnje. Je res, kar so obetali, da bo po izgradnji verige poskrbljeno za poplavno varnost, zdaj se pa to krha? Za pojasnila smo prosili direktorja podjetja Hidroelektrarne na Spodnji Savi, Bogdana Barbiča.

bogdan_barbic.jpg
Bogdan Barbič, direktor podjetja Hidroelektrarne

##IMAGE-3312487##

“Ne, ni res! Osnovni namen tega projekta je izboljšanje poplavne varnosti Spodnjega Posavja. V praksi pa stvar deluje tako. Gre za različne stopnje poplavne varnosti, in sicer najvišja stopnja, to je zaščita pred stoletnimi vodami, je predvidena za urbana naselja, za mesta in vasi vzdolž celotne verige. Če začnem od Boštanja, Sevnice, Krškega, Rigonc, Loč, Mihalovca, deloma tudi do Trebeža itd. Skratka, vsa naselja, ki so imela doslej težave s poplavami, bomo s projekti zaščitili pred stoletnimi vodami.”

Na kakšen način jih boste zaščitili?

“Z nasipi, tako kot so že pred zaključkom mesto Sevnico pri izgradnji HE Blanca. Drug ukrep je poglabljanje struge reke Save. Tako bomo ravnali pri HE Krško, kjer je težko narediti visoke nasipe, ker bi to kazilo podobo mesta Krško. Pri HE Brežice pa so predvideni tudi posebni nasipi ob naseljih Loče, Mihalovec, Rigonce, deloma tudi Trebež.”

Kakšni bodo ti posebni nasipi, kakšna je razlika med obstoječimi pri Boštanju in Sevnici in temi?

“Ti nasipi, do Krškega, že v okviru akumulacijskega bazena branijo naselja pred poplavami, medtem ko na brežiškem polju tako velikih akumulacijskih bazenov ne moremo zgraditi. Zato bodo ti akumulacijski bazeni samo izboljšali poplavno varnost kmetijskih površin, medtem ko bodo okoli naselij, ki sem jih poprej omenil, narejeni posebni zaščitni nasipi, ki jih bodo ščitili pred stoletnimi vodami.”

Mogoče je v tem ta nesporazum! Kaj pa retenzije?

“Seveda! Kot sem rekel, bodo imele kmetijske površine zvišano poplavno varnost pred t.i. dvajsetletnimi vodami. Če pa bo prišla ekstremno visoka voda, bodo pač te kmetijske površine tudi poplavljene in jih bomo uporabili kot retenzijske površine, kjer se bo pač voda razlila. Moramo namreč vedeti, da gre pri poplavah ob stoletnih vodah za enormne količine vode: 3600 m3 na sekundo pomeni skoraj 12 milijonov m3 na uro! Vsak akumulacijski bazen ima od 7 do 10 milijonov m3, kar pomeni, da bi se napolnil, četudi bi bil prazen, prej kot v eni uri!”


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.