"Krška nuklearka je na varni strani"


S temi besedami je direktor edine slovenske jedrske elektrarne Stane Rožman na tradicionalni novinarski konferenci ob koncu leta komentiral letošnje stresne teste, ki so se v Krškem že končali, celoten proces pa naj bi se na ravni Evropske unije zaključil sredi prihodnjega leta.
Naslednje leto bo v krški nuklearki predvsem v znamenju remonta. Ta se bo začel 15. aprila in naj bi trajal predvidoma 40 dni, med njim pa bodo med drugim zamenjali tudi integrirano reaktorsko glavo.
"Mislim, da je krška jedrska elektrarna na varni strani kar zadeva naravnih tveganj, kar je bilo temeljno vprašanje skozi te teste. Torej, kako je elektrarna odporna proti ekstremnim naravnim pojavom, kot so potresi, poplave, izjemne vremenske razmere in tudi druge katastrofe,"
In kaj to pomeni v praksi? Njihova verjetnost naj bi bila manjša od enkrat na 10 tisoč let, kar je po besedah Rožmana dovolj konzervativno obdobje za tovrstne objekte. Letošnje leto je sicer zaznamovala predvsem jedrska nesreča v japonski Fukušimi, zaradi katere so se v Evropski uniji odločili za uvedbo stresnih testov.
Že vsaj dve leti pred dogodki na Japonskem pa so se v Krškem odločili za povišanje visokovodnih nasipov ob Savi, ki jih bodo do naslednjega leta zvišali od 80 centimetrov pa do približno 2 metrov in bodo omogočali pretok Save 7.000 kubičnih metrov na sekundo. Za še večjo varnost bo v prihodnosti skrbel tudi tretji dizelski generator, ki bo omogočil še večjo odpornost na izgubo zunanjega napajanja, kar je bila ena izmed glavnih težav ob potresu na Japonskem, saj bo lahko služil kot rezerva za prvi ali drugi generator. Vse omenjene pridobitve pa bodo tudi del prihajajočega remonta.
Več pa v naslednjem Dolenjskem listu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se