Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Cerod o Cerodu 2: "Ustavitev predstavlja večji strošek"


M. M.
15. 12. 2014, 12.30
Posodobljeno
31. 12. 2014 · 08:32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cerod_02_ed.jpg
B. B., arhiv DL
Foto: B. B., arhiv DL

##IMAGE-3322249##

Iz Regijskega centra za ravnanje z odpadki Dolenjske (Cerod) so v današnjem sporočilu za javnost zapisali, da so 15 občin družbenic seznanili z argumenti za nadaljevanje oz. izpeljavo projekta Cerod II. Kot trdijo, bi bila ustavitev projekta za občine (in s tem občane) dražja kot njegovo nadaljevanje, ob tem predlagajo nov način financiranja izgradnje druge faze in zatrjujejo, da bi se z njo zmanjšal tudi smrad v okolici odlagališča.

»Za občine smo pripravili najboljšo možnost izvedbe projekta, ki upošteva financiranje na naslednji način: najprej se črpajo evropska sredstva (v letu 2015), zatem sredstva državnega proračuna in nato občinski proračuni. Po tem modelu financiranja bo realiziran projekt RCERO Ljubljana. V tej možnosti je upoštevano, da bo pridobljeno gradbeno dovoljenje v februarju 2015 in da bo do konca leta 2015 končana gradnja ter v letu 2016 izvedeno poskusno obratovanje. Investitor ima veljavno Odločbo o dodelitvi kohezijskih sredstev, potreben je le še posluh s strani državnih institucij, da soglašajo s takšnim financiranjem,« so zapisali v Cerodu.

Poudarjajo, da bi občine tako prispevale manj kot 20 odstotkov naložbe: »V tem primeru občine za realizacijo projekta plačajo toliko, kot je bilo prvotno načrtovano (4,8 milijona evrov brez DDV), investicija pa se povrne v treh letih, pri čemer ostane približno 700.000 evrov za investicije oz. investicijsko vzdrževanje na leto. Če nadaljujemo ta projekt, je edini način, da se izognemo milijonski škodi in zmanjšamo vplive na okolje.«

Iz Ceroda so še opozorili, da bi z ukinitvijo projekta druge faze med drugim morali plačati stroške za projektno dokumentacijo in odškodnino zaradi prekinitve (domnevno gre za milijonske stroške), vrniti kohezijska sredstva za čistilno napravo, mogoče celo za sam projekt Cerod 1.

»Ustavitev v tem trenutku tako predstavlja večji strošek, kot pa če se projekt nadaljuje, kar izhaja iz analiz, ki smo jih posredovali vsem družbenicam,« so še zatrdili v sporočilu za javnost in zaključili, da že sedaj zagotavljajo eno nižjih cen ravnanja z odpadki v Sloveniji in da je projekt trenutno »v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, saj je drugostopenjski organ zavrnil pritožbi na izdajo okoljevarstvenega dovoljenja.«

Sporočilo v celoti objavljamo v priponki spodaj.

Župan Macedoni: Zmagovalcev v tej zgodbi ne bo več

S projektom Cerod 2 bi na deponiji v Leskovcu uredili mehansko in biološko obdelavo mešanih komunalnih odpadkov, projekt pa je težak 30 milijonov evrov. »Pri projektu Cerod 2 zamujamo roke za pridobitev okoljevarstvenega (OVD) in gradbenega dovoljenja. Ministrstvo nas je zato obvestilo, da zaradi tega pogodba o sofinanciranju ne velja več,« je pred dobrima dvema tednoma projekt komentiral novomeški župan Gregor Macedoni.

Takrat smo poročali, da pogodba o sofinanciranju določa, da bi morali OVD za Cerod 2 pridobiti do sredine julija. Vlogo so na agencijo za okolje (ARSO) oddali v začetku junija, a odločbe še nimajo. »Zapletlo se je, ko sta hotela Civilna iniciativa za čisto okolje in zdravo življenje ter družba Kostak, ki je v pretežni lasti občine Krško, pridobiti statusa stranke v postopku. Njihova vloga je bila zavrnjena, pred dnevi pa je ministrstvo končno zavrnilo tudi njihovo pritožbo na odločbo. A vmes so minili trije meseci. Nenavadno je, da isti organ, ki nam na eni strani odpoveduje veljavnost pogodbe o sofinanciranju, na drugi tako dolgo rešuje vloge, ki so izdajo OVD podaljševale. A to še ni vse. ARSO lahko zdaj sicer nadaljuje postopek, a zgodbe s pritožbami se lahko ponovijo tudi po izdaji OVD in potem spet v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja,« je opozoril Macedoni.

Če se bo to res zgodilo in se bo postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja zavlekel za še nekaj mesecev, bo projekt padel v vodo. Če ga želijo končati do konca leta 2015, ko se izteče zadnji rok za sofinanciranje, morajo obrat za obdelavo odpadkov začeti graditi najkasneje februarja. Če projekt propade, bomo škodo šteli v milijonih evrov. Pridobivanje dokumentacije je vredno dobra dva milijona, teh stroškov pa, če projekt pade, ne bo sofinanciral nihče.

»Zdaj smo v zelo težki situaciji. Na sestanku z župani občin, ki so vključene v projekt, smo se dogovorili, da natančno opredelimo tveganja, zmagovalcev pa v tej zgodbi ne bo več,« pravi Macedoni.

Sporočilo za javnost družbe Cerod

macedoni_cerod.mp3

Gregor Macedoni o težavah projekta Cerod 2


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.