Pomursko gospodarstvo z najvišjo rastjo dobička v državi
Poslovni rezultati pomurskih gospodarskih družb so pokazatelj dobrega dela ter stabilnega gospodarstva in to kljub zelo zahtevnim pogojem poslovanja v zelo nepredvidljivem poslovnem okolju.

Rezultati poslovanja pomurskega gospodarstva v letu 2024 so glede na vse relevantne kazalnike zelo dobri kljub neugodnem poslovnem okolju in že pregovornim razvojnim regionalnim izzivom. Točno 1939 gospodarskih družb v regiji, ki so lani zaposlovale 17.540 ljudi, je ustvarilo več kot štiri milijarde evrov prihodkov in rekorden razpoložljiv neto dobiček v višini 163 milijonov evrov, ki se je v primerjavi z letom prej povečal za 24 odstotkov.
Po indeksu rasti neto čistega dobička so družbe iz Pomurja presegle slovensko povprečje in se povzpele na prvo mesto med vsemi dvanajstimi statističnimi regijami. V vseh regijah so sicer družbe poslovale pozitivno, a v sedmih so zabeležili upad neto čistega dobička v primerjavi z letom prej.
Izvozna podjetja najbolj prispevala prometu
Na povečanje prihodkov so v Pomurju najbolj vplivale družbe s področja predelovalnih dejavnosti, ki so tudi izvozno najbolj dejavne. Na domačem trgu so pomurska podjetja ustvarila okoli 65 odstotkov vseh prihodkov od prodaje, na trgih Evropske unije dobrih 31 odstotkov in na drugih tujih trgih okoli 4,2 odstotka. Natanko 240 pomurskih gospodarskih družb je na tujem trgu lani doseglo več prihodkov kot na domačem trgu, pri čemer so ustvarila čez 1,1 milijarde evrov prihodkov, kar je kar 83 odstotkov vseh prihodkov od prodaje, ki so jih ustvarila pomurska podjetja v tujini.

Zaostanek pri kazalnikih produktivnosti
V rdečih številkah je lani zaključilo 539 pomurskih družb, ki so izkazale čisto izgubo v višini 23,2 milijona evrov, kar je za odstotno točko več kot leto prej. Te družbe so lani zaposlovale 2307 delavcev, kar je 13,2-odstotka vseh zaposlenih v pomurskih družbah. Ravno tako 578 pomurskih družb, kjer si je kruh služilo 1706 ljudi, ni zmoglo pokriti plač in stroškov amortizacije iz ustvarjene dodane vrednosti. Bruto plača na zaposlenega je lani sicer znašala 2128 evrov, kar je za 117 evrov več kot leto prej, a še vedno krepko, natančneje za 238 evrov, za državnim povprečjem.
Po bruto plači v gospodarstvu je Pomurje na predzadnjem mestu med statističnimi regijami. Nižje plače izplačujejo zgolj družbe v Primorsko-notranjski regiji. S plačami so tesno povezani kazalniki produktivnosti, kjer je pomursko gospodarstvo lani izboljšalo rezultate, a še vedno pri vseh kazalnikih zaostaja za državnim povprečjem v razponu med 10 in več kot 22 odstotnih točk. Neto dodana vrednost na zaposlenega je tako lani znašala 51.227 evrov, kar je pet odstotnih točk več kot leto prej, a še vedno predstavlja najnižjo vrednost v državi, kjer znaša ta vrednost v povprečju slabih 64 tisoč evrov. Imajo pa pomurske družbe že nekaj let zapovrstjo od državnega povprečja ugodnejše kazalnike donosnosti. Lani se je na 100 evrov kapitala ustvarilo za 58 evrov dodane vrednosti in na 100 evrov sredstev 30 evrov neto dodane vrednosti.

Podjetniki pozitivno, zadruge ne
Pozitivno so poslovali tudi samostojni podjetniki, ki jih je bilo lani v poslovni register vpisanih 4323, a od tega 1958 normirancev, ki niso zavezani k oddaji letnih poročil. Pomurski podjetniki so tako poslovno leto 2024 zaključili z višjim neto podjetnikovim dohodkom, ki je znašal dobrih 22 milijonov evrov. Podjetniki v Pomurju so sicer lani ustvarili slabih 298 milijonov evrov prihodkov in zaposlovali 2383 oseb.
V povprečju je delavec, zaposlen pri podjetnikih v Pomurju, prejel 1583 evrov bruto plače, kar je za 545 evrov manj od zaposlenega v pomurskih gospodarskih družbah. V Pomurju je lani poleg gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov poslovalo še 31 zadrug s 106 zaposlenimi, ki so poslovno leto zaključile z neto čisto izgubo v višini 170 tisoč evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se