Tamaško po opozorilu KPK odpravil nezdružljivost funkcij
Komisija za preprečevanje korupcije njegovo potezo pozdravlja, še enkrat pa je izpostavila primer lendavskega župana Janeza Magyara, ki vztraja tudi kot član sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti.

Župan Občine Hodoš Denis Tamaško je odpravil nezdružljivost funkcij, s tem, ko je odstopil kot član sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Hodoš.
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je njegov odstop pozdravila in zapisala, da je s tem odpravil nezdružljivost funkcij glede na Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, kot mu je po ugotovljenem stanju naložila februarja letos. Kot so pojasnili, je KPK decembra lani prejela prijavo z očitki, da naj bi bil Tamaško hkrati tako župan kot član sveta omenjene organizacije. Po pregledu relevantne dokumentacije je ugotovila, da župan dejansko opravlja ti dve funkciji, zato so mu pojasnili njegove dolžnosti, da eno od omenjenih funkcij v roku odpravi. "Ker se župan do zakonskega roka ni odzval, mu je KPK februarja letos izdala opozorilo," so navedli.
Marca pa jih je Tamaško obvestil, da je podal odstopno izjavo kot član sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti in ta jo je minuli teden tudi sprejel. "S tem Denis Tamaško ni več v nezdružljivosti funkcij, kar KPK ocenjuje kot korak v pravo smer. Kopičenje funkcij namreč praviloma ni v javnem interesu, ker lahko vodi v nasprotje interesov." Kot župan namreč zasleduje interese lokalne skupnosti, kot član sveta pa interese madžarske samoupravne narodne skupnosti.
Dolgotrajno kršenje zakona
Pri tem so navedli še, da je zaradi teh razlogov tovrstno nezdružljivost funkcij v sodbi iz novembra 2024 v podobnem primeru potrdilo Upravno sodišče Republike Slovenije. Takrat so obravnavali primer župana Občine Lendava Janeza Magyara, ki opravlja tudi funkcijo člana sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti. Magyar kljub pozivom KPK in sodni potrditvi odločitve še vztraja pri hkratnem opravljanju nezdružljivih funkcij. Sodna Upravnega sodišča je pred Vrhovnim sodiščem, vendar kot so pojasnili, to ne spremeni dejstva, da je odločitev KPK pravnomočna. Dolgotrajno kršenje zakona pa po njihovem mnenju krni zaupanje v delovanje javnih institucij in niža raven integritete v družbi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
