Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Obnova vodovodov s pomočjo Heliosovega sklada


L. M.
24. 3. 2012, 07.10
Posodobljeno
06. 04. 2012 · 13:47
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

lid09424.jpg
L. M.
Lani je s pomočjo denarja z razpisa s Heliosovega sklada uspelo občini Šmarješke Toplice obnoviti star vodnjak v Gorenji vasi. (Foto: L. M.)

Heliosov sklad za ohranjanje čistih slovenskih voda je ob svetovnem dnevu voda objavil javni razpis za dodelitev sredstev projekta Oživljanja slovenskih krajevnih vodnjakov. Razpis je namenjen občinam za projekte obnove slovenskih krajevnih vodnjakov in šolam za idejne zasnove vodnih učnih poti.

Celotna razpisana vrednost projekta je 21.200 evrov, od tega 17.000 evrov namenjenih za obnovo vodnjakov, 4.200 evrov pa za šole. Rok za oddajo prijav je 30. april.

lid09942.jpg
L. M.
Takole izgleda obnovljen vodnjak v Gorenji vasi. Slika je z otvoritvenega dogodka. (Foto: L. M.)

Glavni namen projekta Heliosovega sklada je, da se z oživljanjem vodnjakov v Sloveniji širi zavest o celovitem pomenu vode v človekovem okolju in s tem spodbuja aktivno delovanje za njeno ohranjanje in izboljšanje njene kakovosti v lokalnem okolju. V Sloveniji je na podeželju veliko zapuščenih in propadajočih vodnih virov, ki so del bogate naravne in kulturne dediščine in jih s tem projektom ponovno oživimo in vključimo v lepšo podobo trgov, krajev, vasi ali mest. Zaradi intenzivnega kmetijstva in vpliva industrije, onesnaženja podtalnice in neracionalne rabe vode, vplivov sušnih obdobij in globalnih podnebnih sprememb so takšne prvotne oblike vodnih virov vedno pomembnejše v lokalnih okoljih. Voda je vir življenja in trajnostna skrb zanjo bi morala biti vodilo posameznikom in celotni družbi za ohranjanje njene kakovosti v vseh pojavnih oblikah.

Projekt Oživljanja slovenskih krajevnih vodnjakov je namenjen občinam oz. njihovim krajevnim skupnostim in društvom, ki lahko dajo pobudo za obnovo posameznega vodnega vira. Občine kot nosilke projekta morajo urediti vso potrebno dokumentacijo in soglasja za obnovo, z izvajalcem obnovo izpeljati ter zagotoviti tudi del lastnih finančnih sredstev. Prednost pri izbiri imajo projekti, ki bodo vključevali idejno zasnovo lokalne vodne učne poti tako, da bo izbran vodni objekt del vodnega eko sistema.

V letih med 1999 in 2011 so s pomočjo 67 občin obnovili 78 vodnih virov v obliki vodnjakov, izvirov, studencev, kalov ali vodnih mlak. Med njimi so bili mnogi tudi z našega območja, nekatere občine pa so bile s svojimi projekti izbrane že dvakrat: Ilirska Bistrica, Moravske Toplice, Cankova, Črnomelj, Logatec in Kozje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.