Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Strune še vedno pustošijo na naših vrtovih. Kako jih odstraniti?


tednik
Miša Pušenjak
28. 5. 2025, 11.23
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V zadnjih letih je na vrtovih veliko več težav s škodljivci kakor nekdaj. Sicer je, kot vse kaže, zdaj bramor na prvem mestu, a o njem sem pisala lani. Sicer sem tudi o strunah že veliko povedala, pa vendarle je čas, da znanje obnovimo. Zato sem se odločila, da danes, ko še ni prepozno, napišem tudi nekaj o tem.

strune iz letošnjega rastlinjaka.jpg
MP
Strune

Sovražnika moramo najprej spoznati

V tleh v prvem letu prezimijo odrasli osebki, hroščki, ki prilezejo na dan odvisno od vrste in temperatur zraka in tal nekje v sredini aprila. Seveda se takrat začne njihov ljubezenski ples in posledica so jajčeca, ki jih samičke od konca maja pa do začetka julija odlagajo v tla. Rade imajo pokrita in vlažna tla, zato so v ta namen idealna žitna polja, deteljišča in travniki. Vendar so na naših vrtnih tleh, ki so rahla in humozna, očitno tudi našli primeren prostor za svoje potomce. Konec julija ali pa vse do konca avgusta se izlegajo ličinke prvega stadija, ki pa se prehranjujejo tako malo, da niso škodljive. Po krajšem prehranjevanju se ličinke v tleh levijo. V ugodni topli jeseni se proti koncu septembra in v oktobru prehranjujejo že ličinke drugega stadija, ki pa jih že opazimo. Ta dva stadija sta tudi najbolj občutljiva in jih z naravi in našemu zdravju prijaznejšimi pripravki tudi najlažje zatiramo. Nato se tri leta ličnike spomladi nekje v sredini aprila začnejo prehranjevati, vmes se levijo in po vsaki levitvi so seveda večje in bolj požrešne. Zato so različnih velikosti in različnih barv.

Da se spomladi prebudijo, potrebujejo temperaturo zemlje okoli 10 oC, prej je zatiranje manj uspešno, v jeseni pa gredo v globlje plasti zemlje takoj, ko se začnejo temperature spuščati pod 5 oC. Zato je zatiranje ob prekopavanju prepozno, zgodaj spomladi pa tudi prezgodnje.

Pripravki, ki so na razpolago v trgovinah

Na policah trgovin dobite tudi pripravke z zelo zvenečimi trgovskimi imeni: AGROSTRUN oz. STRUNAL. Ti pripravki so v resnici posebna oblika dušika, apneni dušik, ki pa se res v stiku z vodo v prvem trenutku spremenijo v strupen plin. Ta deluje negativno na vsa živa bitja v tleh, tudi strune in jajčeca polžev. Njegovo delovanje traja približno 14 dni, potem pa je to mineralno dušikovo gnojilo, ki ga rastline preko poletja porabijo. Nikoli ga ne uporabljamo v jeseni, saj takrat rastline dušika ne bodo več predelale v listno maso, zato se bo kot škodljiv element izpiral v podtalnico. Lahko pa ga uporabimo v namene varstva vrtnih rastlin spomladi. Če pa je težava huda, ga uporabite čim prej v septembru.

Gredico pred uporabo apnenega dušika dobro pripravimo, da bo plin deloval. Zemlja mora biti vlažna, temperature zemlje pa nad 10 oC, da bo plin dobro deloval. Pripravek potresemo po navodilih po gredici, ga plitvo, do 15 cm globoko zadelamo v tla, po potrebi zalijemo in gredico po možnosti tudi pokrijemo s folijo ali agrokopreno, ki jo po tednu dni odstranimo. Na setev ali sajenje sadik počakamo tako dolgo, kot nam to narekujejo navodila.

Vendar se z uporabo pripravka dela več škode, saj je njegova uporaba povzročala škodo bolj koristnemu kakor škodljivemu delu življenja v naši zemlji. Uporaba na zelenjavnem vrtu nikakor ni priporočljiva. Pred uporabo se je dobro prepričati, ali so strune v zgornji plasti zemlje tako, da na več mestih v tla v globino 10 cm zakopljemo olupljen krompir ali jabolka. Po dveh dneh zgodaj zjutraj pogledamo, ali so v naših vabah še ličinke. Če jih ni, potem z uporabo tega pripravka naredimo samo škodo, koristi pa ne. Seveda pa gnojilo ni dovoljeno v ekološki pridelavi.

Še eno naravno sredstvo dobimo v trgovinah

Več v Štajerskem tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.