Zakaj na dopustu med številnimi pari pride do prepirov
Za številne pare odhod na dopust odlična priložnost za še eno serijo prepirov, večina prepirov pa se začne že pred odhodom na potovanje, piše Daily Mail.

Odhod na zaslužen dopust je priložnost, da pobegnete od napornega vsakdanjika in se sprostite skupaj s partnerjem. Toda nove raziskave kažejo, da počitnice številnim parom ponujajo odlično priložnost za nove prepire.
Več kot polovica parov se prepira pri izbiri, kje bodo preživeli dopust, 37 odstotkov pa se jih spušča v razprave zaradi stresa ob rezervaciji nastanitve.
Raziskava britanske potovalne agencije Ebookers je tudi pokazala, da se dve tretjini parov med dopustom spre vsaj enkrat, vsak četrti par pa na tri dni.
Najpogostejša razloga za prepir sta denar in določanje časa, ki ga bodo preživeli skupaj. Ženske pogosto krivijo alkohol kot enega od razlogov za začetek prepirov, medtem ko moške živcira zmerjanje, ko gledajo druge ženske.
»Resnica je, da delamo več kot kadarkoli prej, da bi si privoščili nekaj dni dopusta. Ko je torej končno čas za počitek, smo že izčrpani in jezni, kar je popoln recept za prepir,« pravi psihologinja Jo Hemmings.
Kaže pa, da so ti prepiri na dopustu dobri za odnose, saj kar 56 parov trdi, da je njihova zveza po letu dni močnejša kot kadarkoli. 74 odstotkov vprašanih je v raziskavi, v kateri je sodelovalo okoli dva tisoč ljudi, dejalo, da so najboljše romantične počitnice iti nekam na morje in poležavati na plaži.
Ponujamo 10 nasvetov, kako se izogniti prepirom in vzdrževati mirno okolje med počitnicami. Seveda pa je vse veliko lažje v teoriji kot v praksi …

Komunikacija
Ohranjajte odprto in iskreno komunikacijo med vsemi družinskimi člani. Pogovarjajte se o pričakovanjih, načrtih in željah za počitnice ter poslušajte, kaj imajo drugi povedati.
Načrtovanje
Skupaj z družino načrtujte dejavnosti in izlete za počitnice. Vključite vse člane pri odločanju, da se izognete občutku, da so nekateri prezrti.
Spoštovanje individualnih potreb
Upoštevajte, da imajo družinski člani lahko različne interese in potrebe. Poskusite uskladiti dejavnosti, ki bodo ustrezale vsem in jim omogočile, da uživajo v počitnicah po svoje.
Določanje meja
Določite jasne meje in pravila za medsebojno spoštovanje. Na primer, dogovorite se za čas tišine, da si vsak lahko vzame nekaj časa zase.
Prilagajanje pričakovanj
Upoštevajte, da počitnice niso vedno popolne. Prilagodite pričakovanja, da se izognete razočaranjem, če se stvari ne izidejo točno tako, kot ste si zamislili.
Skupen čas in individualni čas
Načrtujte aktivnosti, ki vključujejo skupen čas, vendar tudi omogočite vsakemu družinskemu članu, da ima nekaj časa zase za počitek ali opravljanje stvari, ki jih ima rad.
Reševanje konfliktov
Konflikte rešujte mirno. Poslušajte drug drugega, izrazite svoje občutke in iščite kompromise.
Spoštovanje različnosti
Vsak posameznik je edinstven, zato spoštujte različne poglede, vrednote in razmišljanje svojih družinskih članov.
Ohranjanje smeha
Smeh je odličen za zmanjšanje napetosti. Skupaj se zabavajte, smejte in ustvarite prijetno vzdušje.
Sodelovanje pri dejavnostih
Vključite vse družinske člane v dejavnosti, kot so kuhanje, igre ali izleti. Sodelovanje lahko krepi povezanost in preprečuje občutek izolacije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se