Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sezonsko delo v Podravju: Najboljši obiralec je domači upokojenec


Senka Dreu
26. 8. 2019, 21.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Manjši pridelovalci si pri spravilu pridelka pomagajo s sorodniki in prijatelji, večji pa najemajo skoraj izključno domačo delovno silo. Za dobre in vztrajne delavce veljajo starejši, mladi, če že pridejo, ostanejo le dan ali dva, potem pa obupajo, ker je to delo zanje očitno pretežko.

1566823557_sd-sezonsko_delo02.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

V sadovnjakih bodo vsak čas začeli pobirati jabolka; večji pridelovalci pri tem potrebujejo dodatno pomoč, zato najamejo sezonske delavce. Po podatkih zavoda za zaposlovanje v Podravju zadruge in zasebniki trenutno iščejo več kot 400 sezonskih delavcev, pretežno za pomoč pri obiranju jabolk in grozdja.

Za enako delo raje v Avstrijo

Medtem ko je bilo v času gospodarske krize delavce sorazmerno lahko najti, sadjarji zadnja leta ugotavljajo, da se je zanimanje za pobiranje pridelkov med Slovenci močno zmanjšalo, saj raje izberejo enako delo v sosednji Avstriji, brezposelni se le redko javijo na oglase, prav tako se sezonsko delo v kmetijstvu očitno zdi manjvredno mladim, saj so še najbolj zagreti zanj upokojenci. Sadjarji v naši okolici praviloma ne najemajo delavcev iz tujine, z njimi si običajno pomagajo le velika vinogradniška podjetja.

»Za obiranje jabolk v sadovnjaku nekdanjega Kmetijskega kombinata Ptuj na Osojniku iščemo med 30 in 40 delavcev, ki bodo začeli septembra,« je povedala Danica Juhart, sadjarka z Zgornje Ložnice v občini Slovenska Bistrica. »Letošnja letina jabolk je bistveno slabša od lanske, ocenjujem, da tudi do dve tretjini, zato bomo najeli manj delavcev kot običajno. Med njimi je nekaj takih, ki k nam prihajajo že več let in imajo seveda prednost, druge še zbiramo.« Juhartova dodaja, da tujih »sezoncev« doslej še niso jemali, imajo pa letos prvič razgovore z agencijo, ki vozi delavce iz Ukrajine. »Najbrž se ne bomo odločili zanje, saj bi morali potem poskrbeti tudi za njihovo namestitev. Morda pa drugo leto, če bo pridelek večji.« Na uro bo delavcem plačala 5,5 evra, za prevoz, malico in pijačo bodo morali poskrbeti sami.

Problem so nezanesljivi delavci

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.