Delo v (zaprtih) javnih zavodih: Večina zaposlenih aprila že na čakanju
Vsi javni zavodi, ne le vrtci in šole, so v času epidemije koronavirusa zaprli svoja vrata. V nekaterih so praktično vsi zaposleni na čakanju ali koriščenju letnega dopusta, drugod še lahko nekatera dela opravljajo od doma.

Knjižnice: zaposleni na čakanju doma
Ker so sredi marca vrata Knjižnice Ivana Potrča Ptuj morali zapreti, so prav vsi zaposleni na čakanju na delo doma. »Nekateri zaposleni koristijo stari dopust in ure v dobro. Razna računovodska in tajniška dela, ki jih ni mogoče opraviti od doma, pa seveda moramo opraviti na delovnem mestu (tajnica, računovodkinja in jaz). Vsi skupaj si najbolj želimo, da se to obdobje čim prej konča in se naša življenja vrnejo na normalne tirnice,« pravi direktor ptujske knjižnice Matjaž Neudauer.
Tudi vrata knjižnice Franca Ksavra Meška Ormož so zaprta za uporabnike. Vsak delovni dan, od ponedeljka do petka, med 8. in 17. uro pa imajo organiziran dežurni telefon, kamor v povprečju dnevno pokliče vsaj 10 uporabnikov. »V glavnem jim pomagamo pri nameščanju aplikacije za izposojo e-knjig. Posodili smo jim tudi vse knjižnične e-bralnike. Možnost izposoje e-knjig je odprta tudi tistim, ki niso poravnali članarine. Omogočamo tudi brezplačen spletni vpis. Izposoja e-knjig se je v treh tednih povzpela na raven celotnega lanskega leta,« je povedala direktorica Milica Šavora. Uvajajo pa tudi izposojo knjig po pošti, z omejitvami števila in teže pošiljk. Član, ki si bo gradivo izposodil, bo kril vse stroške pošiljanja. »Večina zaposlenih, z izjemo treh, ki so na čakanju od začetka, je pretežni del v marcu koristila še lanskoletni dopust. V aprilu pa je večina že na čakanju na delo. Trije zaposleni pa občasno prihajamo na delo,« je še pojasnila Šavora.
V Knjižnici Josipa Vošnjaka v Slovenski Bistrici občasno opravljajo dela štirje zaposleni, med njimi tudi direktorica Patricija Breznikar. Sicer pa so zaposlene v knjižnici, ki ima svoji enoti še v Poljčanah in Makolah, v marcu večinoma koristile še lanske dopuste. »Zaposlenim sem tudi odredila čakanje na delo doma. To odredbo ima vseh 17 zaposlenih, ena je na porodniškem dopustu. Delavkam, ki v tem času občasno delajo, se v delovni dan šteje opravljeno delo, preostali čas pa kot čakanje na delo doma,« je še pojasnila in dodala, da uporabnikom knjižnice omogočajo nemoten dostop do elektronskih baz podatkov ter portala Biblos: »V teh razmerah je branje e-knjig v sunkovitem porastu.«
CID Ptuj: nekaj delavnic bodo izvajali kar preko spleta
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se