Štajerski tednik
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Domovi za starejše niso in ne bodo poceni bolnišnice in zapori


Mojca Vtič
29. 4. 2020, 21.59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Virus covid-19 je zaposlene v domovih za starejše in stanovalce potisnil v položaj, »ko ne moremo biti več tiho in ne moremo več kakovostno opravljati svojega dela«, je dejala Iva Soršak, direktorica Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane in enote v Slovenski Bistrici. Domovi za starejše so namreč epidemijo pričakali povsem zasedeni in kadrovsko podhranjeni, pri skrbi za preprečevanje in zajezitev širjenja virusa pa ostali prepuščeni sami sebi.

1588082498_cg_bistrica_dom_upokojencev_protest_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ker jih odločevalci, kot je povedala Soršakova, ne slišijo in ne berejo, so v njihovem domu in v večini drugih domov v Sloveniji organizirali 15-minutni protest zaposlenih, da bi jih ti, ki imajo v rokah škarje platno, vsaj videli. V prvi vrsti si želijo, da politika preneha monolog in torej enostransko odrejanje navodil. Tako je glavno sporočilo protesta: »Nič o nas in naših stanovalcih brez nas.«

Navodila, ki jih dajejo odločevalci, so si pogosto nasprotujoča in ne sledijo zmožnostim domov ali zakonodaji. »Ne upoštevajo dejstva, da so stanovalci v domovih doma, tukaj niso pacienti. Ne moremo jih seliti iz sobe v sobo, ne da bi imeli njihovo soglasje, saj gre tukaj za zaščito integritete stanovalcev, ne moremo jih zapirati v sobe, saj domovi niso bolnišnice in ne zapori.«

Ob tem direktorica opozarja, da vsi domovi nimajo možnosti vzpostavitve t. i. treh con: za zdrave stanovalce, za tiste s sumom na okužbo in tiste z okužbo. Zato zaposleni pozivajo, da odločevalci zgolj spoštujejo veljavno zakonodajo in predpise, kot sta zakon in pravilnik o nalezljivih boleznih. To po zakonu in pravilniku pomeni, da kadar osamitev ni mogoča na njegovem domu, se bolnik osami v zdravstvenem zavodu, določenem za zdravljenje bolezni, ki lahko zagotovi visoko stopnjo varnosti pri preprečevanju širjenja bolezni. »Sedaj pa nas pod krinko boja proti koronavirusu spreminjajo v poceni bolnišnice in celo infekcijske klinike, čeprav za to nimamo ustrezne medicinske opreme niti dovolj številčnega kadra, ki bi bil v skladu z zakonodajo usposobljen za zdravljenje in oskrbo.«

Zato zaposleni zahtevajo osamitev vseh stanovalcev s koronavirusno boleznijo covid-19 izven domov za starejše. »Kjer so uspeli osamiti stanovalce, se okužba ni širila. Kjer pa so domovi prejemali nasprotujoča si navodila, pa so praktično okuženi vsi stanovalci,« je še dodala Soršakova in zavrnila, da bi bili domovi za starejše največja žarišča.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.