Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Ravnateljica Tatjana Vaupotič Zemljič: »Nujni so učinkovitejši ukrepi za zaščito drugih učencev«


EK
21. 4. 2025, 06.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na OŠ Ljudski vrt se srečujejo z najrazličnejšimi kršitvami šolskih pravil – od verbalnih žalitev med sošolci, fizičnega nasilja, žalitev zaposlenih, prinašanja nedovoljenih predmetov v šolo, do neopravičenih izostankov in neprimernega odnosa do hrane.

cg_vzgojni_opomini_3.jpg
ČG
Ravnateljica Tatjana Vaupotič Zemljič

Večina ravnateljev napovedane spremembe Zakona o šolah podpira, vendar opozarjajo na nekatere pomanjkljivosti. Ena izmed težav je, da šola ne more takoj izreči pisnega opomina za hujše kršitve, če učenec pred tem še ni bil obravnavan, temveč le postopno, pri več kršitvah. Z učencem, ki na primer fizično poškoduje sošolca, se zato najprej pogovorijo, o dogodku obvestijo starše, mu pojasnijo, kaj pomeni nasilje itd. Šele ko stori več težjih kršitev, lahko sprožijo postopke za vzgojni pisni opomin.

Prav tako si želijo, da bi Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje določilo, na katero šolo se bo prešolal učenec ob prejemu tretjega vzgojnega opomina. Šole imajo namreč velike težave, saj druge šole pogosto nočejo sprejemati težavnih učencev.

»Vedno več je otrok, ki ne pridejo k pouku. Imamo pripravljene načrte za vključitev, pripravimo gradivo, vendar pogosto slišimo, da učenec ali učenka ne more v šolo, ker se slabo počuti. Na koncu vse pristane pri starših. Ko je starš pri vzgoji nemočen in ne zmore več vzpostaviti avtoritete, smo v težavah. Če pa starš razume svojo odgovornost, ohranja avtoriteto in je pripravljen sodelovati s šolo pri iskanju rešitev, potem skupaj zmoremo. A ko starš težave ne vidi, jo zanika ali krivdo prelaga na druge, je situacija res zahtevna,« je poudarila ravnateljica Tatjana Vaupotič Zemljič.

Dodala je, da nobena šola ne želi otroka prešolati – želja je, da učenec in starši razumejo, kaj je nesprejemljivo v šolskem okolju. »Vsekakor bi si želeli, da bi lahko učenca za nekdaj dni izključili iz šole, ali pa da bi ga lahko poslali na šolanje od doma kadarkoli sredi šolskega leta, kar sedaj ni možno, pri čemer bi morali starši prevzeti odgovornost. A ko naletimo na primere, kjer tudi to ne zaleže, bomo potrebovali učinkovitejše ukrepe, s katerimi bomo zaščitili predvsem druge učence,« je še dodala.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.