Radioklub Ptuj: Zahodni stolp na ptujskem gradu kmalu brez antene
Začetki radioamaterstva na Ptujskem segajo v leto 1946, ko je na Ptuju delovalo radioamatersko društvo. Radioklub Ptuj je nastal leta 1954, v začetku leta 1955 pa je bila ustanovljena tudi prva sprejemno-oddajna sekcija. Njeno ustanovitev je omogočila takratna uprava Mestnega muzeja Ptuj, ki je klubu brezplačno odstopila prostore v zahodnem stolpu na grajskem hribu. Tako so januarja leta 1955, po vsej verjetnosti tudi prvič v zgodovini Ptuja, šli v svet radijski signali s ptujskega gradu, pove zdajšnji predsednik Radiokluba Ptuj Aleksander Špindler, S57K.

Danes je v ptujskem Radioklubu 35 članov. „Trudili smo se, da smo pridobili nove člane, vrnilo se je tudi nekaj starih članov, obudili so ukvarjanje z radijskimi valovi. Zdajšnji člani kluba vemo, kaj delamo, vemo pa tudi, kam bi radi prišli. Lahko se pohvalimo z nekaj izjemno lepimi tekmovalnimi uspehi. Tekmovanja se odvijajo vsak teden na frekvencah, ki trajajo tudi do 48 ur. Prvi Digitalni vikend smo organizirali leta 2010. Zadnji polni vikend septembra poteka največje svetovno tekmovanje na kratkem valu v teleprinterskem načinu vzpostavljanja zvez. V tem tekmovanju štejejo množitelji: države, cone (40 con je v svetu) in ameriške zvezne države. Na vsakem frekvenčnem območju na petih območjih lahko z vsakim radioamaterjem zvezo vzpostaviš enkrat. Število zvez se točkuje, vsaka evropska zveza prinese dve točki, vsaki drugi kontinent prinese tri točke, skupek točk pomnožen z množitelji je skupni rezultat. Najboljši dosežek leta 2013 je bilo prvo mesto v Evropi, drugo mesto na svetu v kategoriji več operaterjev – en oddajnik – mala moč. To je tudi trenutno najboljši rezultat, ki smo ga dosegli z gradu. V vseh teh letih smo med prvimi tremi ekipami v Evropi, pa med prvimi petimi do šestimi ekipami na svetu. Nadvse pomembni pa so tudi naši dosežki na UKV-tekmovanjih. Že od vsega začetka je ob tekmovanjih pomembna dejavnost tudi zbiranje različnih držav po DXCC-razdelitvi. Leta 2012 smo dosegli pogoje za vstop v klub najboljših na svetu. Tako smo s 337 potrjenimi državami (od 339 aktivnih) v letu 2017 še vedno najboljši slovenski klub v tej razvrstitvi. Več članov kluba pa je lastnikov diplome Triple play WAS ameriške zveze radioamaterjev za potrjene zveze z vsemi ameriškimi zveznimi državami v treh različnih načinih dela: telegrafija, fonija in digitalno. Tudi lov na lisico, kjer s pomočjo posebnega sprejemnika in antene iščemo skrite oddajnike (radio-goniometrija), je nadvse zanimiva radioamaterska dejavnost, ki pa je v našem klubu povsem zamrla,“ pove predsednik Špindler.
Kljub tem dosežkom javnost o teh rezultati premalo ve. Svoje vrste želijo pomladiti. Vsako leto se povežejo z nekaterimi šolami. Lani so vsem dijakom Elektro in računalniške šole Ptuj v štirih skupinah predstavili, kako deluje radioamaterstvo v praksi, kako se lahko iz tople dnevne sobe z računalnikom povežeš na hrib ter prek interneta vzpostavljaš zveze preko radijskih valov z drugimi radioamaterji. Mlade vabijo tudi v radioamaterske tečaje.
Gomila – lokacija nove prihodnosti ptujskega radioamaterstva
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se