Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Haloze: Na Borlu nič, v Trakošćanu 68.000 obiskovalcev


Eva Milošič
19. 2. 2019, 07.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Medtem ko grad Borl na tej strani slovensko-hrvaške meje sameva in propada, dvorec Trakošćan na oni strani nevidne, a odločilne črte kar vrvi od življenja. Tam si lahko podrobneje ogledamo, kaj vse smo zamudili.

1550504391_trakosčan_(youtube).jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Obe grajski arhitekturi, haloška in zagorska, sta bili pred kakšnima dvema desetletjema v primerljivem položaju: prazni in potrebni temeljite prenove. Hrvati so se obnove in trženja lotili, Slovenci (še?) ne.

Po podatkih letnega poročila so leta 2017 v muzeju v gradu Trakošćan našteli 68.578 obiskovalcev, od tega približno 24 % tujih. Na gradu so organizirali številne delavnice, predavanja, razstave, koncerte in celo športne prireditve, na njih so našteli še dodatnih 580 obiskovalcev. V omenjeni številki turisti, ki so si le ogledali park, se sprehodili ob jezeru, v lokalu popili kavo, si privoščili zagorske štruklje, kaj kupili na stojnicah pod gradom ali le plačali parkirnino, seveda niso všteti.

Za primerjavo: v Pokrajinskem muzeju Ptuj-Ormož so istega leta našteli 67.600 obiskovalcev muzejskih zbirk, od tega približno dve tretjini na ptujskem gradu, preostanek pa v drugih razstavnih prostorih muzeja (Miheličeva galerija, Salon umetnosti, grad Velika Nedelja, grajska pristava Ormož, mitrej). Povzemimo: trakošćanski dvorec je turistom mikavnejši od slovitega ptujskega gradu.

Obiskovalci pokrijejo polovico stroškov

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.