Grajena: Od najdaljšega potoka do najdaljšega kanalizacijskega jaška
Potok Grajena je najdaljši potok v mestni občini Ptuj. Pred 24 leti so zanj ob zaključku raziskovalnega dela oz. rezultatov zapisali, da gre za najdaljši odprti kanal na tem območju. V društvu Zlatovranka so raziskovanje opravili na podlagi ideje Zelenih Ptuja in predsednika Zelenih Ptuja Vlada Čuša. V treh skupinah z različnimi nalogami so prišli do presenetljivih rezultatov, ki so bili še kako dobrodošli pri izdelavi projekta sanacije potoka. A je ostalo le pri ugotovitvah, ker se pristojni, MO Ptuj, Ministrstvo za okolje in prostor ter drugi deležniki, niso odzvali, kljub temu da gre za centralno vodno površino v samem Ptuju.

Stanje potoka je bilo že pred 24 leti skrb vzbujajoče, danes je katastrofalno. Sanacija na podlagi ugotovitev raziskovalnega dela društva Zlatovranka in raziskovalnega tabora Grajena '98, kljub številnim pobudam Zelenih Ptuja ni bila izvedena. Nihče se v tem času tudi ni posebej ukvarjal s kakovostjo vode potoka, od katere je v veliki meri odvisno življenje rastlinskega in živalskega sveta. Ni bila izvedena meritev kakovosti vode v Grajeni, niti klasifikacija le-te v kakovostne razrede, prav tako ni bila izračunana samočistilna sposobnost vodotoka.
Direkcija RS za vode, ki upravlja površinske vode, podatkov o kakovosti vode potoka Grajena nima. Tudi v Arso Slovenije jih nimajo, po zakonu o varstvu okolja pa lahko občine same vzpostavijo dodaten monitoring za spremljanje stanja okolja. Površinske vode v svoji občini tako dodatno spremljajo MO Ljubljana, MO Maribor skupaj s 15 okoliškimi občinami, MO Nova Gorica, MO Celje v Šmartinskem jezeru itd.
Direkcija za vode: »Umetno korito Grajene v mestu otežuje čiščenje«
Grajena še vedno (priročen) kanal za odplake iz greznic
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se