Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zakonodajne zanke: Zakaj je treba komplet prve pomoči menjati vsakih pet let


Monika Horvat
25. 3. 2022, 22.33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Marsikateri voznik se huduje, ker mora po preteku petih let zavreči (tudi popolnoma nedotaknjen) komplet prve pomoči oziroma ga zamenjati z novim. Po pojasnilu infrastrukturnega ministrstva celotnega kompleta prve pomoči sicer ne bi bilo treba menjati vsakih pet let, temveč bi bila dovolj že zamenjava sterilnega materiala, ki mu poteče rok. Toda v praksi je to popolnoma neizvedljivo oziroma nerentabilno.

1648132480_cg_prva_pomoc_avto.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

»Pravilnik o delih in opremi vozil ne določa roka trajanja celotnega kompleta za prvo pomoč, ampak ga pogojuje z veljavnim rokom uporabe zahtevanega sterilnega materiala. Ta v 9. točki določa, da mora biti komplet za prvo pomoč higiensko vzdrževan, zahtevani sterilni materiali pa v nepoškodovani zaprti embalaži in z veljavnim rokom uporabe ter nazivom in ostalimi podatki v slovenskem jeziku.To pomeni, da če lastnik ali uporabnik vozila ali voznik zamenja sterilni material s pretečenim rokom uporabe (»pokvarljive stvari«) za novejšega, komplet za prvo pomoč ustreza zahtevam pravilnika. Zamenjava celotnega kompleta tako sploh ni zahtevana niti potrebna, vsak posameznik pa se sam odloči, ali bo zamenjal samo del vsebine ali celoten komplet prve pomoči,« razlagajo na ministrstvu.

Posamezne komponente je na trgu težko dobiti

A kaj, ko ta predpis zdrži zgolj na papirju, ne pa tudi v praksi. Težava je namreč nastala že takoj na začetku, ko smo želeli nabaviti sterilni del kompleta, ki ga je po petih letih treba zamenjati. Dveh artiklov namreč v bližnji lekarni sploh ni bilo mogoče dobiti.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.