© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Pozabljena stavka dispečerjev: Podatkov o nesrečah, požarih ... še vedno ne objavljajo


tednik
Dženana Kmetec
4. 7. 2025, 07.24
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Februarja 2024 se je začela stavka dispečerjev v centrih za obveščanje in traja še danes. Zaradi narave njihovega dela večina ljudi sploh ne čuti njihovih opozorilnih ukrepov, je pa za tiste, ki vsakodnevno potrebujejo informacije o intervencijah, delo oteženo. Podatkov o nesrečah namreč še vedno ne objavljajo na spletni strani SPIN. In kako dolgo še bo tako?

dz-stavka2-ni nujna.jpeg
Nataša Juhnov
Dispečerji stavkajo že leto in pol, a kljub temu opravljajo vse ključne naloge.

Stavka dispečerjev v centrih za obveščanje traja od 19. februarja 2024, pogajanja med stavkovnim odborom Sindikata Ministrstva za obrambo in Vlado Republike Slovenije pa še vedno niso končana.

Na Upravi RS za zaščito in reševanje o tem, v kateri fazi so dogovori in zakaj so prenehali javno objavljati informacije o nesrečah, odgovarjajo: »Ob zaostritvi stavke so dispečerji v centrih za obveščanje prenehali objavljati intervencije v grafičnem prikazu trenutnih dogodkov v Sistemu za poročanje o intervencijah (SPIN).

Zaradi narave svojega dela imajo dispečerji zelo omejene možnosti za izvajanje stavkovnih aktivnosti. Kljub stavki še naprej opravljajo ključne naloge, ki omogočajo nemoteno delovanje sistema klicev v sili in drugih nujnih dejavnosti, s katerimi skrbijo za varnost prebivalcev."

Zagotavljajo, da bodo v primeru večjih nesreč, ki bi neposredno ogrožale ljudi, živali ali premoženje, prebivalci pravočasno obveščeni.

Njihove zahteve še vedno neuslišane

Precej težav s pridobivanjem informacij imamo tudi mediji, ki smo praktično vsakodnevno uporabljali prikaz intervencij na SPIN-u in tako najhitreje prišli do informacij o nesrečah. Ta aplikacija je bila dostopna vsem, na grafičnem prikazu je bilo zelo hitro zabeleženo, kje se je zgodila nesreča in za kakšno vrsto intervencije gre. Od zaostritve stavke pa več ne obveščajo o naravnih nesrečah, nesrečah v prometu, požarih, eksplozijah, onesnaženju ... Zdaj so ti podatki dostopni le s telefonskim klicem, kar pa seveda pomeni dodatno delo za dispečerje.

V štirinajstih centrih za obveščanje je zaposlenih približno 140 dispečerjev. Izhodiščni plačni razred (po stari lestvici) za dispečerja na številki 112 je 28., za dispečerja nujne medicinske pomoči in dispečerja gasilca pa za tri plačne razrede višji. Zahteva je bila jasna: da jih vse obravnavajo enakovredno.

Ker jim tega ni uspelo doseči v pogajanjih, so začeli dolgotrajno stavko, ki pa še ni dosegla želenih učinkov. Njihove zahteve za izenačitev plač še vedno niso uslišane.

Delo dispečerjev je izjemnega pomena, saj prejmejo prvi klic v nesreči, ustrezno, hitro in učinkovito razporejanje dela po tem je ključnega pomena. Lani so na številko 112 prejeli skoraj 600.000 klicev.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.