Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Podravje: Pohorska bajka o vetrnih elektrarnah še brez epiloga


Mojca Vtič
4. 10. 2023, 18.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Bistriških svetnikov obljube o brezplačni elektriki niso prepričale.

1696416782_mv-maksimiljan_tramsek.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Brezplačna električna energija za okoliške prebivalce, nove kolesarske poti in urejene cestne povezave, pa 2,7 milijona evrov v občinski proračun, za vsako posekano drevo, posajeno novo … Obljube podjetja Energije na veter s 66.600 evri letnega prometa ter švicarskim družbenikom Woc Group AG, katerega lastnik je neznan, ki kanita na Bistriškem Pohorju postaviti vsaj 35 vetrnih elektrarn. »Če bi bil osnovnošolec, bi morda tej zgodbi še nasedel. Ne nas farbati. Gre za podmutni, pohlepni kapitalski način,« se je ostro odzval bistriški svetnik Maksimiljan Tramšek (na fotografiji).

Svetniki občine Slovenska Bistrica so na zadnji seji s sklepom pozvali ministrstvo za naravne vire in prostor, da ustavi integralni postopek za izdajo gradbenega dovoljenja za gradnjo 35 vetrnih elektrarn na območju Treh Kraljev in Areha, ki ga načrtuje podjetje Energija na veter. Predstavnica podjetja Jana Habjan je zaman skušala prepričati svetnike, ko je nasprotovanje krajanov in javnosti pripisala enostranski predstavitvi projekta. Zavrnila je vpliv na vodne vire Pohorja in okolico ter poudarila zavezo za ohranitev nedotaknjenih varovanih delov Pohorja ter predstavila priložnosti, ki jih projekt daje tamkajšnjim prebivalcem.

Drago Mahorko: »Go home«

Na fabulo zelene vetrne energije brez vplivov na okolje se je odzval tudi predstavnik civilne iniciative ZA Pohorje brez vetrnih elektrarn Drago Mahorko. Dejal je, da se pred našimi očmi, ob molku predsednice države, vpreženih ministrstev ter z močjo energetskih lobijev odvija poskus prevlade ekonomskih interesov posameznikov, ki živijo v Ljubljani, Domžalah, Mariboru, Slovenskih Konjicah nad pravico domačinov do ohranjanja življenjskega okolja, virov pitne vode in odločanja, v kakšnem okolju želijo živeti. »Pohorje je vodni zbiralnik za Pohorce in pod Pohorjem ležeča mesta ter vasi. Z gradbenimi in zemeljskimi posegi za postavitev vetrnih agregatov, izgradnjo kablovodov bi se bistveno poseglo v obstoječe vodne tokove in spremenilo dostopnost do pitne vode.« Ob tem je spomnil, da je življenjska doba vetrnih elektrarn omejena, za odstranitev so dolžni poskrbeti lastniki; če podjetja ugasnejo, je za odstranitev dolžan poskrbeti lastnik zemljišča. »Med potencialnimi investitorji je sedem t. i. spečih podjetij, ki so brez zaposlenih, čakajo na subvencije, ki jih bodo pokasirali, nato pa se poslovili, Pohorci pa bodo morali sami poskrbeti za odstranitev. Ne bo šlo. Mnenje ljudi je: pustite nam Pohorje, kot smo ga prejeli od naših prednikov in bi ga radi zapustili našim zanamcem. Zato sporočamo vsem, ki načrtujejo 35 vetrnih elektrarn na Treh Kraljih in Arehu: go home! (pojdite domov, op. a.)«

Tramšek: »Ne farbajte nas«

Nemčija si je z zeleno energijo zadala strel v kolesno

Propadle bioplinarne najlepša možna ilustracija energetskih poslov po slovensko

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.