Ptuj: Potreb za ureditev gradu ogromno, denarja malo
Ogromen grajski kompleks, kot tudi sam ptujski grad, zahtevata nenehno vzdrževanje. Potrebe po vlaganjih so izjemno velike, sredstev za vse pa bistveno premalo. Zato sproti urejajo le najnujnejše. Na listi prioritet so se zdaj znašli obnova sanitarij na gradu, beljenje nekaterih prostorov, v katerih so zbirke, in sanacija obzidja. Seznam še (nekaterih tudi nujno) potrebnih investicij pa je zelo dolg.

„V zadnjem obdobju je bilo na ptujskem grajskem kompleksu opravljenih veliko vzdrževalnih in sanacijskih del, ki jih je financiralo Ministrstvo za kulturo, precej pa jih je financiral muzej z lastnimi viri,“ pravi Aleksander Lorenčič, direktor Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož.
Z izpeljanimi investicijami je seveda zadovoljen. Največja bo kmalu končana, saj se sanacija južnega obzidja in podpornega zidu pod vzhodnim stolpom na gradu Ptuj že približuje h koncu. „Podor grajskega zidu, ki je nastal februarja 2015, je bil spomladi leta 2016 saniran. Že v času sanacije je izvajalec opozoril na deformacijo zidu v smeri proti vzhodu od saniranega dela. Na ogledu je bilo ugotovljeno, da je na spoju novega (saniranega) in starega zidu v zgornjem delu do polovice odmaknjen zunanji zid, ki že kar precej visi. Za lansko leto je bilo predvideno, da se tudi ta del sanira.“ A so zaradi težav z razpisom dela stekla šele v drugi polovici leta 2018. Gre za investicijo, vredno 253.651 evrov. Kot pojasnjuje Lorenčič, je obnova grajskega obzidja večletni projekt: „Po končanju omenjenih dveh delov je predvideno, da se izdela projekt obnove naslednjega odseka zidu, ki je v celoti v slabem stanju.“
Po 20 letih končno prepleskali prostore
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se