Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Bodo stanovalci na Pragerskem še imeli dostop do bloka?


Mojca Vtič
17. 8. 2016, 08.37
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovenjebistriški svetniki so bili konec lanskega leta seznanjeni s seznamom tožb, v katerih je udeležena Občina Slovenska Bistrica. Po več kot pol leta je prišla na dan še ena, in sicer tožba za določitev pripadajočega zemljišča k večstanovanjski stavbi na Pragerskem. Na občini so v svoje opravičilo povedali, da je prišlo do napake in da ničesar ne skrivajo.

1471423131_mv-tozba_slovenska_bistrica.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Predmet tožbe je lastništvo zemljišča ob večstanovanjski stavbi na Pionirski 7 na Pragerskem. Gre za asfaltiran dovoz do bloka, parkirišče in prostor za smetnjake. Občina z lastniki stanovanj zagovarja stališče, da je to zemljišče skupni del stavbe, toda podjetje Strmal, ki je lastnik tega zemljišča, pravi, da je navedeno parcelo kupil in da je od leta 2005 njen zemljiškoknjižni lastnik. A zgodba ima daljšo brado, saj sega v leto 1962, so povedali na občini. »Tega leta je tedanja lokalna skupnost kot soinvestitor zgradila večstanovanjski objekt. Leta 1991 so stanovanja tedanji najemniki ugodno odkupili, občina je obdržala eno stanovanje. Lastniki sedaj želijo, da jim občina odkupi zemljišča okoli bloka, to pa ni logično ne po zakonu in ni skladno s pravnimi normativi. Trenutno smo v fazi pritožbenega postopka, saj nam na prvi stopnji sodišče ni ugodilo. Še vedno pa menimo, da ni bila občina tista, ki bi morala pridobiti to zemljišče, saj je bilo ob gradnji zemljišče splošno družbeno premoženje. Nato je bilo leta 1981 na podlagi zemljiško-knjižne izjave preneseno na kmetijski kombinat, tega je prevzel Ritoznojčan, nato pa je bilo v stečajnem postopku zemljišče prodano,« so pojasnili na občini. Zemljišče je bilo leta 2003 prodano kupcu K2, od tega podjetja pa je parcelo kupilo podjetje Strmal.

Medtem ko občina in drugi lastniki zagovarjajo tezo, da so etažni lastniki ves čas uporabljali nepremičnino v dobri veri, da gre za funkcionalno zemljišče in da gre za pripadajoče zemljišče, pa je sodnica na prvi stopnji presodila drugače. Kot je zapisano v sodbi slovenjebistriškega okrajnega sodišča, bi morala občina in drugi lastniki stanovanj svojo izločitveno pravico na podlagi pogodb, s katerimi so kupili svoja stanovanja, priglasiti v stečajnem postopku Ritoznojčana, kar bi bila ovira za prodajo premoženja. Ker tega niso storili in je bila nepremičnina prodana v stečajnem postopku, sodišče ne more določiti dela sporne nepremičnine za pripadajoče zemljišče k stavbi.

Lastnik za 1.500 € vredno zemljišče zahteval 20.000 €

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.