Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

V Staršah načrtujejo sončne elektrarne nad parkirišči: bodo zato stroški za občane nižji?


Estera Korošec
12. 5. 2025, 06.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Staršah v sodelovanju z zasebnim investitorjem nameravajo na več parkiriščih postaviti sončne elektrarne s skupno močjo 700 kW, kar bo zadostovalo za oskrbo približno 350 gospodinjstev. Člani sončne skupnosti bodo imeli nižje mesečne stroške za elektriko, občina pa bo naslednjih 30 let prejemala dodatni dohodek iz naslova služnosti. Poleg tega bodo parkirišča pokrita in zaščitena pred vremenskimi vplivi.

cg_soncna_skupnost_1.jpg
ČG
Predvidena lokacija za namestitev sončnih elektrarn

Občina Starše je marca objavila poziv zainteresiranim gospodarskim subjektom. Na poziv se je odzvala le družba GEN-I, ki je prvo lokalno sončno skupnost že postavila v občini Ajdovščina. Ta trenutno vključuje 240 gospodinjstev, zaradi velikega zanimanja pa nameravajo kapaciteto podvojiti.

V Staršah načrtujejo postavitev sončnih elektrarn na štirih javnih parkiriščih – okoli pokopališča, ob podružnični osnovni šoli Marjeta in pri košarkarskem igrišču v Staršah. Gre za učinkovito izrabo površin, ki trenutno nimajo posebne funkcije. Predstavnik družbe GEN-I Matej Haberl je pojasnil, da je projekt namenjen predvsem prebivalcem, ki si sončne elektrarne ne morejo privoščiti ali pa je ne želijo imeti na svojih objektih.

V skupnost lahko vsakdo kadarkoli vstopi ali iz nje izstopi, edini pogoj pa je, da ima za dobavitelja električne energije izbran GEN-I. Člani skupnosti bodo imeli v povprečju približno 10 odstotkov nižje stroške električne energije. Za delovanje sončne skupnosti je potrebna ena ali več sončnih elektrarn kjerkoli v Sloveniji ter vsaj dve merilni mesti. »

V sistemu skupnostne samooskrbe se poraba elektrike porazdeli na čim več merilnih mest, kar zmanjšuje pojav viškov in mankov. Poleg tega je cena električne energije dolgoročno fiksirana, saj ni odvisna od borznih nihanj. »Obračun temelji na vnaprej dogovorjeni ceni, pri kateri so natančno znani stroški postavitve, proizvodnje in vzdrževanja,« je še dodal Haberl.

Greifoner: »Obljubljene koristi za občane in občino so realne«

Stanislav Greifoner, župan občine Starše, je naklonjen izvedbi projekta lokalne sončne skupnosti. »Ta ideja se mi zdi zelo dobra. Člani skupnosti bodo zavarovani pred borznimi nihanji, tveganje za občino in občane pa je praktično ničelno – razen dovoljenja za postavitev na določenih javnih površinah. S tem bomo pokrili javne objekte, hkrati pa gre za stabilno in racionalno rešitev. Obljubljene koristi za občane in občino so realne, projekt pa je zanimiv, zato ga podpiram,« pravi župan. Občina bo v razpisu natančno določila vse pogoje in merila.

»Po preteku pogodbenega obdobja ali v primeru predčasnega prenehanja delovanja bo investitor dolžan na lastne stroške odstraniti in razgraditi sončne elektrarne. Občina s tem ne bo imela nobenih stroškov ali obveznosti,« je poudaril župan Stanislav Greifoner. Dodal je še, da bo v razpisu določeno tudi, da morajo biti vozila pod nadstreški ustrezno zavarovana. Občinski svet je sicer že dal soglasje k postavitvi sončnih elektrarn ter izvedbi javnega razpisa za izbor investitorja. Če bo v prihodnje interes prebivalcev še večji, ima občina na voljo še nekaj dodatnih površin, primernih za postavitev sončnih elektrarn. Vendar pa bo projekt izvedljiv šele, ko bo podjetje Elektro Maribor začelo z izgradnjo nove transformatorske postaje, kar naj bi se po napovedih župana zgodilo še letos.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.