Ptuj s participativnim proračunom 2022: Končno na vrsti še želje občanov
Kar nekaj občin v Sloveniji svojim občanom ponuja možnost, da sami določijo tiste projekte, ki bi po njihovem mnenju morali biti izvedeni prioritetno. Tudi na Ptuju že nekaj let razmišljajo v tej smeri. Naslednji teden bodo o tem, ali bodo obačnom to omogočili ali ne, razpravljali mestni svetniki. Občanom naj bi na razpolago dali 125.000 evrov.

»Mestna občina Ptuj želi občanom ponuditi priložnost ne le sodelovati pri odločanju o tem, kateri projekti se bodo izvajali v njihovi ožji lokalni skupnosti, temveč tudi možnost, da sami predlagajo projekte, ki bodo izboljševali življenjsko okolje,« so predlog, ki so ga uvrstili na dnevni red naslednje seje mestnega sveta, argumentirali na občini.
Participativni proračun je eno izmed orodij upravljanja številnih sodobnih mest. V Sloveniji ga imajo občine Koper, Komen, Izola, Krško … Na ta način občanom ponujajo možnost aktivacije in soodločanja, da so pri svojih željah slišani. A teh bo gotovo veliko več, kot je denarja. Da zadeva ne bi bila zastavljena preširoko in preobsežno, morajo občine same izbrati in pripraviti ustrezen model procesa izvedbe. O tem, na kakšen način bi zadeve izpeljali najbolj smotrno, so na skupnem srečanju, namenjenem prav tej temi, razpravljali že februarja lani. Jeseni lani je ptujska županja Nuška Gajšek imenovala Komisijo za vodenje in izvedbo postopka participatornega proračuna. V tej so predstavniki mestnega sveta in svetniških skupin, občinske uprave, Regionalnega stičišča NVO Podravja in Organizacije za participativno družbo. Preučili so prakse izvajanja participativnih proračunov v drugih slovenskih občinah in njihove modele izvajanja.
Predlogi za leto 2022 morajo biti oddani aprila
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se