Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Podravje: V trsničarstvu se nakazuje kriza


tednik
Senka Dreu
28. 4. 2019, 06.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nizke odkupne cene grozdja in manj subvencij za obnovo vinogradov po vsej Evropi za slovenske trsničarje, ki delajo na vrhunskem nivoju, pomeni manjšo prodajo trsnih sadik; po nekaterih ocenah bo ta manjša tudi do 40 odstotkov.

1556301058_sd-trsnice.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Potem ko so si slovenski trsničaji pridobili certifikate za pridelavo cepljenk, njihove trsne sadike dosegajo evropske kakovostne standarde. Po podatkih Kmečke liste – društva za razvoj kmetijstva in podeželja so v zadnjih letih vzgojili toliko trsnih cepljenk, da so pokrili vsakoletno potrebno obnovo 800 od skupaj 25.000 hektarjev slovenskih vinogradov. Zaradi vse nižje odkupne cene grozdja pa vinogradniki ne zmorejo več obnavljati svojih vinogradov, kot bi želeli, zaradi česar so se morali slovenski trsničarji s prodajo obrniti na tuje trge, kjer situacija tudi ni idealna, saj cena izvoženih trsnih cepljenk pogosto komaj pokrije proizvodne stroške. Zato so trsničarji že pred časom pozvali državo, da jim pomaga s subvencijami, kot je to praksa v Avstriji in Italiji.

Po trsničarstvu so najbolj znani v Juršincih, kjer so nekoč ustanovili tudi trsničarsko zadrugo, ki je bila s svojimi pridelki prisotna po vsej Evropi. »To zadružništvo, ki je povezovalo male pridelovalce, je malce zamrlo, saj so se trsničarji profesionalizirali in delajo vsak zase, a res na vrhunskem nivoju. V povprečju izvozijo kar 70 odstotkov trsnih cepljenk različnih sort,« je povedal Andrej Rebernišek, direktor KGZ Zavod Ptuj.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.