Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Podravje: Obupani kmetje nimajo komu prodati goveda in prašičev


Senka Dreu
28. 4. 2020, 21.47
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Po zdravi kmečki logiki bi bilo pričakovati, da bodo v času koronakrize večje potrebe po vsem doma pridelanem, torej tudi slovenskem mesu, a zgodilo se je prav nasprotno: zmanjšala sta se tako odkup goveda kot prašičev, posledično so nižje tudi odkupne cene. Kmetje so obupani, trgovske police pa so kljub opevanim državnim strateškim pravljicam o doma rojenem in vzrejenem polne uvoženega mesa, ki ga potrošnikom ponujajo po akcijskih cenah. Narobe svet skratka.

1588081674_cg_govedo.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Med vzroki za velike zamike pri odkupu živali so delno zmanjšana poraba in težave s transportom, zaradi katerih so se zaprle številne poti, povečana ponudba mesa iz sosednjih držav, spremenjene potrošniške navade kupcev v trenutnih razmerah in višje cene v proizvodnih obratih, ki nastajajo zaradi naraščajočih stroškov, ki jih narekujejo ukrepi za zajezitev epidemije.

V hlevih čaka 4000 govedi in 2000 prašičev

Na Kmetijski zadrugi Ptuj, ki letno od kmetov odkupi več kot 6000 glav goveda in 15.000 glav prašičev, so zmanjšan interes za odkup omenjenih živali zaznali že konec minulega leta, nato pa se je z izbruhom novega koronavirusa ta praktično ustavil. Po besedah Romana Belšaka, vodje kmetijske proizvodnje v KZ Ptuj, so težave reševali z izvozom, ki so ga povečali, kolikor se je dalo. »Prašiči so šli v Avstrijo, več problemov pa je z govedom, ki ga sicer večinoma izvažamo v Italijo, kjer pa so klavnice zaprte. Cene so borzne in dokaj stabilne, a so na primer pri govedini padle tudi za 30 odstotkov, kar rejcem glede na stroške povzroča velik izpad prihodka.«

Zadruge bi rade prodale, a nimajo komu, pa poudarja prvi med slovenskimi zadružniki Peter Vrisk: »Trenutno v hlevih čaka 4000 glav govedi in več kot 2000 prašičev, kmetje in zadruge pa ne vemo, kam bi jih prodali. Obenem smo priča uvozu po izjemno nizkih cenah, ki mu z domačo proizvodnjo ne moremo konkurirati. Država bi morala tako za govedorejo kot prašičerejo temeljito analizirati, kaj se uvaža in kaj izvaža, nato pa preprečiti ali vsaj omejiti uvoz in tako zaščititi slovenskega rejca. Govedoreja je paradna panoga slovenskega kmetijstva, če ta pade, pade slovensko kmetijstvo, prav tako pa je nujna tudi spodbuda prašičereje, ki je daleč od samooskrbne.«

Namesto pomoči kritika ministrice

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.