Ormož: Vinogradniške priložnosti za mlade
Ljutomersko-Ormoške gorice slovijo kot eden izmed najboljših vinorodnih okolišev na svetu. O vinogradniških potencialih so spregovorili na okrogli mizi Vinogradništvo – priložnost za mlade, ki jo je v sklopu 25. ormoškega Martinovanja pripravila Ljudska univerza Ormož, enota Mladinski center Ormož.

S statističnimi podatki o slovenskem in svetovnem vinskem trgu je postregel direktor Javne razvojne agencije občine Ormož (JARA) Zlatko Zadravec, ki je med drugim dejal, da povprečna cena slovenskih vin v izvozu konstantno narašča. Medtem ko se je ta še pred štirimi leti vrtela okoli 1,42 evra za liter, je v letih 2015 in 2016 znašala 2,30 evra, v prvih devetih mesecih letos pa 2,70 evra. »Slovenskim vinarjem je za čestitati, saj so naredili katarzo in se iz cenenega izvoznika prelevili v izvoznika kakovostnih vin z ustrezno ceno. Na žalost količinski izvoz vina stagnira, kar je precej skrb vzbujajoče, a še vedno je boljše prodajati manjše količine v ustreznem cenovnem razredu, kot vino na trg izvažati za vsako ceno, kot se je to počelo v času Jugoslavije, zaradi česar slovensko vinogradništvo še danes trpi posledice.« Velika težava pa je, da uvoz vin narašča bistveno hitreje kot izvoz.
Po ocenah strokovnjakov v naši državi sicer letno pridelamo blizu 100 milijonov litrov vina, po uradnih podatkih med 65 in 85 milijonov litra vina, večina se proda na domačem trgu. Zadravec, ki ima v vinski branži dolgoletne izkušnje, je v nadaljevanju spregovoril tudi o možnostih finančne podpore v vinogradništvu in vinarstvu v okviru Lokalne akcijske skupine UE Ormož, katere vodilni partner je JARA.
Reklama le za slovenski zahod?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se