Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Od Komunale zahtevajo več (konkurenčnih) cenovnih ponudb


Mojca Vtič
17. 5. 2016, 06.01
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na kolegiju županov decembra lani so bili župani seznanjeni z inšpekcijskim pregledom zdravstvenega inšpektorata o nujnosti izgradnje globinskega vodnjaka ter vgradnji filtra za železo in mangan na vodnjakih v naseljih Podvinci in Skorba. Soglasje k investiciji je podala že več kot polovica občin, tudi Občina Kidričevo, vendar le pod pogojem, da Komunala Ptuj za investicije pridobi še konkurenčne ponudbe.

1463414570_mv-investicija_vodnjaki.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Komunala Ptuj je pripravila oceno stroškov za posamezne investicije. Tako naj bi izgradnja globinskega vodnjaka s filtri železa in mangana na Mariborski cesti obsegala 342.306 evrov, vgradnja filtra za železo in mangan v Skorbi in Podvincih pa naj bi stala na vsakem črpališču 108.852 evrov.

Komunala: »Večino del bomo opravili sami«

Iz Komunale Ptuj so sporočili, da bodo večino del opravili sami, zato posebnega projekta pri projektantih niso naročili. Dodali so še, da so za preostala dela, dobave in storitve, ki jih sami ne izvajajo, pridobili predračune ponudnikov in so jih pri pripravi predračuna tudi upoštevali. »Izvedba globinskega vodnjaka je sestavljena iz več faz (odkup parcele, priprava dokumentacije, arheoloških raziskav, izvedba vrtine globine do 200 m, izvedba vodnjaka, gradbena, strojna dela …), zato je ponudbo za celoten obseg navedenih del težko dobiti. Predvidevali smo, da posamezna dela izvedemo z lastnimi resursi, in to po dejanskih stroških, katerih količina in vrednost se direktno vnesejo na delovni nalog in so priloga računu, ki ga posredujemo posamezni občini in je iz njega jasno razvidno, kdo, kdaj, koliko časa in za kakšno ceno je posamezna dela izvajal.  Za potrebno blago in dela, ki jih ne moremo izvesti z lastnimi resursi, pa izvedemo javno naročilo in se prav tako bremeni direktno delovni nalog, brez dodatnih stroškov,« je pojasnil direktor ptujske komunale Janko Širec. Prepričan je, da bi bila takšna izvedba za občine najcenejša, dodal je še, da je predvidena vrednost samega vodnjaka 235.000 evrov, medtem ko je bila vrednost zadnjega vodnjaka, zgrajenega v Župečji vasi, 332.000 evrov.

Leskovar: »Verjetno gre za zrežiran pritisk«

A župan s predloženim gradivom ni zadovoljen. »Bojim se, tudi na podlagi izkušenj v preteklosti, da če bodo dobili, če karikiram, 100 evrov, bodo tako dolgo delali, da bodo teh 100 evrov zapravili. Želim, da pridobijo konkurenčne ponudbe in da občine plačamo toliko, kot bo znašala investicija,« je povedal Anton Leskovar. Dodal je še, da na Ptujskem prebivalci ne pijejo tako slabe vode, kot je bilo prikazano v medijih, in da je verjetno tudi šlo za zrežiran pritisk. Koalicijski svetnik Milan Fideršek je dodal: »Za zdravo pitno vodo se moramo vsi zavzemati, vendar pa je tudi mene zmotilo, kako je bila zadeva predstavljena s strani direktorja komunale in ptujskega župana. Naši občani so bili zaskrbljeni, kakšno vodo pijejo, čeprav menim, da je bila neoporečna. Sicer pa del naše občine spada pod Komunalo Slovenska Bistrica in ne spomnim se, da bi nekdo prišel z zahtevo, da občina sofinancira globinski vodnjak. Komunala Slovenska Bistrica je znala izkoristiti sredstva EU in kar se tiče vodovodnega sistema so ga dobro posodobili. Tudi v Komunali Ptuj bi lahko ravnali na podoben način, vendar očitno ni bilo interesa in volje. Nimamo pa možnosti, da bi ravnali drugače, kot da potrdimo. Ni predračunov, ni končne številke. Močno se mi zdi, da bo čez čas, ko bo globinski vodnjak narejen, treba sprejeti tudi višjo ceno vode.«

O verodostojnosti gradiva so podvomili tudi opozicijski svetniki. Miran Golub je dodal: »Vsi se strinjamo, da moramo imeti vsi občani dostop do dobre pitne vode, zato podpiramo izgradnjo tega vodnjaka, vendar ne pod temi pogoji. Želimo si, da je stvar bolj transparentna in finančno sprejemljiva. Ni logično, da nekdo naredi projekt in vse sam oceni brez javnega razpisa, to me moti.«

Bojazen pred višjimi cenami je neupravičena

Občinski deleži sofinanciranja vodnjaka

Komunala Slovenska Bistrica: naložbe iz proračunov občin

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.