Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Majhnim vinogradnikom preti tudi do 6.500 evrov globe


Mojca Vtič
5. 11. 2022, 22.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vinogradniki, ki obdelujejo 10 arov vinograda, to je okrog 600 trsov, imajo do 20. novembra čas, da prijavijo letošnji pridelek na upravni enoti. Zagrožena globa za pozabljive lastnike vinogradov je od 650 pa vse do 6.500 evrov. Lastnikom vinogradov do 10 arov količin ni treba javljati upravni enoti, razen če ga tržijo.

1667485332_mv-vinogradi_prijava.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Zakonodaja ni nova, je poudaril Matej Rebernišek s KGZ Ptuj: »Res pa je, da še vedno veliko vinogradnikov pozabi na te določbe. Običajno upravna enota pozove lastnike vinogradov, ti nato podajo podatke in se tako izognejo plačilu glob, seveda pa je veliko nejevolje na terenu oz. predvsem pomislekov, zakaj morajo količine pridelka sporočati, čeprav ga uporabljajo le zase.« Zagrožena kazen nikakor ni majhna.

95 % vinogradnikov z manj kot hektarjem vinograda

Po podatkih kmetijskega ministrstva kar 45 % vinogradnikov obdeluje manj kot 10 arov vinogradov, skupno pa pridelajo okrog 20 % vina. »Ocenjujemo, da se v Sloveniji letno pridela med 80 in 90 milijonov litrov vina, pri čemer ga je 20 % za samooskrbo in temu ustrezno ta pridelava ni registrirana,« so pojasnili. Največji pridelovalci vina so na Primorskem, na vinorodnem okolišu Goriška brda, kjer so se v zadnjih letih naredili največji premiki za zmanjšanje razdrobljenosti vinogradov. In sicer v tem okolišu 64 % pridelovalcev obdeluje več kot en hektar vinogradov, 17 % pa jih obdeluje več kot pet hektarjev vinogradov. Na drugi strani Štajerska Slovenija sodi med območja, kjer je velikostna struktura najbolj razdrobljena in kjer 90 % pridelovalcev obdeluje manj kot hektar vinogradov.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.