Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

KZ Ptuj: Z Ormožani bodo še sodelovali


Mojca Zemljarič
6. 4. 2018, 21.56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dober mesec dni nazaj so iz kleti Puklavec Family Wines sporočili, da po letu 2018 od KZ Ptuj ne bodo več odkupovali grozdja. Direktor Janžekovič je po občnem zboru o sodelovanju z ormoškim vinarjem dejal: „Nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha. Sprva je kazalo, da bi po letošnjem odkupu (2018) šli vsak svojo pot in ne bi več sodelovali.

1523048322_mz_kz_ptuj.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Očitno klet toliko grozdja, kot ga mi lahko odkupimo, ne potrebuje. Po intenzivnih pogovorih smo prišli do dogovora, da bi jim grozdje še naprej dobavljali, a ne v takšnih količinah kot doslej. Bojazen, da ne bi odkupovali grozdja od pridelovalcev, je odveč. Nekaj ga bomo prodali ormoški kleti, nekaj pa še dvema drugima vinarjema. Za letos imamo odkup zagotovljen, do odkupa v 2019 imamo še leto in pol časa. Kupce za grozdje, ki ga bodo pridelali naši kooperanti, bomo zagotovo našli.“

Delegati člani Kmetijske zadruge (KZ) Ptuj so se konec marca sestali na rednem letnem občnem zboru in se seznanili s poslovanjem v minulem letu. Zadruga združuje 1.040 članov. Na ravni celotne skupine, ki jo sestavljajo KZ Ptuj, Zadružna oskrba in Oljarna Fram, zaposluje 135 sodelavcev. KZ Ptuj je po odkupu kmetijskih pridelkov v slovenskem prostoru največja zadruga.

„Lansko leto je bilo eno najtežjih v kmetijstvu. Zgodilo se je vse, kar se ne bi smelo. Spomladi je bila zaradi toplega vremena zgodnja vegetacija, nato so temperature padle. Prišlo je do pozebe. Ta je najbolj prizadela sadjarje in vinogradnike. Naša zadruga je precej vpeta v pridelavo sadja in grozdja, med drugim s prodajo fitofarmacevtskih sredstev. Na tem področju smo imeli kar nekaj izpada. Poleti so sledili nalivi, toča in ekstremno visoke temperature ter pomanjkanje padavin. To se nam je poznalo tudi na količini odkupa poljščin. Odkupili smo manj pšenice in koruze, kot smo predvidevali. So pa količinski izpad nekoliko popravile višje odkupne cene žitaric in mleka. Kljub temu da je bilo poslovno leto zaradi vremenskih neprilik in njihovega vpliva na pridelek ter količine odkupa zahtevno, smo v Zadrugi (brez Oljarne Fram in Zadružne oskrbe) ustvarili prihodke, ki so primerljivi z letom 2016. Na koncu se je vse skupaj še nekako izšlo. Optimalno bi seveda bilo, če bi bilo pridelka več in cene višje. Potem bi pridelovalci lahko tudi več zaslužili,“ je pojasnil direktor KZ Ptuj Marjan Janžekovič in dodal, da so bile pri odkupu živine razmere na trgu stabilnejše in da so na tem segmentu dosegli zastavljene načrte.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.