Kdo sploh še lahko pride do avtohtonih slovenskih semen?!
Ob bok zapletenemu postopku izločitve Selekcijsko poskusnega centra Ptuj (SPC) iz v Srbijo prodane Semenarne Ljubljana se postavlja vprašanje ohranjanja in promocije domačih semen, ki so po mnenju mnogih naša garancija za prehransko varnost.

Kot je znano, naj bi vlada do 31. marca letos imenovala ustreznega upravljavca SPC Ptuj in poskrbela za prenos njegovih delavcev iz posebej za ta namen ustanovljene družbe Center za avtohtone sorte semen, d. o. o., ki bo od Semenarne Ljubljana odkupila ptujski obrat. Kot najprimernejši novi upravljavec se že ves čas omenja Kmetijski inštitut Slovenije (KIS).
Ogrožena ljubljanski motovilec in ledenka
S tem naj bi bilo sage o usodi SPC Ptuj, tam zaposlenih, kakor tudi semen, ki jih vzgajajo v centru, konec, ta pa srečen, a vendar se ekološki nevladniki sprašujejo, ali se bodo na Ptuju še naprej ukvarjali s slovenskimi avtohtonimi semeni, poleg tega jih zanima, kaj bo s semeni, ki so jih ohranjali v Semenarni Ljubljana, med katerimi sta najbolj znana ljubljanski motovilec in ljubljanska ledenka. Skrbi jih namreč, da teh semen v prihodnje ne bo več mogoče dobiti.
Na kmetijskem ministrstvu pravijo, da so jim novi srbski lastniki Semenarne Ljubljana zatrdili, da bodo tudi po izločitvi iz svojega sistema še naprej poslovno sodelovali s SPC Ptuj, ki bo torej tako lahko še naprej zagotavljal proizvodnjo predosnovnega semena. »Semenarna Ljubljana bi vsaj v začetku lahko ostala tista, ki seme lokalnih sort, katerih vzdrževalec je, komercializira še naprej. Za tako imenovane sorte, ki so proste na trgu in za katere ocenjujejo, da imajo posebno vrednost za Slovenijo, pa je predvidena vzpostavitev dodatne vzdrževalne selekcije, ki bi jo izvajal prihodnji upravljavec SPC Ptuj, po vsej verjetnosti KIS.«
Mrtve sorte v genskih bankah
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se