Količine in skladišča blagovnih rezerv so državna skrivnost
Ob vojaških konfliktih in nevšečnostih, ki jih povzroča vreme pri nas in v soseščini, se pogosto postavlja vprašanje, koliko zalog hrane in nujnih potrebščin sploh premore Slovenija v primeru izrednih razmer.

V Zavodu RS za blagovne rezerve so pojasnili, da so te rezerve oblikovane v skladu s petletnim programom, ki ga na predlog posameznih ministrstev potrdi vlada. Ministrstva v okviru svojih pristojnosti predlagajo vrste in količine blaga, ki se ocenjujejo kot nujne za osnovno preskrbo prebivalstva. V skladiščih, katerih lokacije so po Zakonu o tajnih podatkih skrivnost, so živila in neživilski proizvodi, ki bi jih nujno potrebovali v primeru kakršnekoli nevarnosti v državi.
Med osnovna živila sodijo žita in žitni izdelki, meso in mesni izdelki, mleko in mlečni izdelki, sladkor, jedilno olje, sol in voda.
Pšenice na zalogi za najmanj pol leta
Skrivnost niso samo lokacije skladišč, pač pa tudi količine. „Količine zalog se razlikujejo glede na vrsto blaga. Za primer lahko navedemo, da ima država v blagovnih rezervah na voljo pšenico za več kot šest mesecev povprečne porabe v Republiki Sloveniji,“ so pojasnili na zavodu za blagovne rezerve, vendar natančnih podatkov o količinah, vrstah blaga ter lokacijah skladiščenja v skladu z omenjenim zakonom niso razkrili.
V slovenskih blagovnih rezervah so ob hrani še ključni neživilski proizvodi, kot so zdravila za humano in veterinarsko uporabo, medicinski in sanitetni pripomočki, zaščitna in reševalna oprema, medicinsko-tehnična sredstva ter naftni derivati, med njimi dizelsko gorivo, bencin in kurilno olje.
Na zavodu so zatrdili, da so pripravljeni za sproščanje zalog v vsakem trenutku, če bi bilo to potrebno. „Zakon o blagovnih rezervah predvideva uporabo zalog v primeru naravnih, ekoloških, industrijskih in drugih nesreč, v času kriznih razmer, vojnega ali izrednega stanja, pa tudi ob ogroženosti javnega zdravja ljudi ali živali, oziroma v primeru pomanjkanja ključnega blaga na trgu.“
Blagovne rezerve Slovenija uporabila leta 2015
Slovenija je svoje blagovne rezerve že uporabila pred 10 leti, ko se je država znašla v težavah zaradi migrantske krize. Takrat so bile sproščene določene količine mleka, mleka v prahu in vode.
Zavod za blagovne rezerve sodelujejo z več pogodbenimi partnerji, ki dobavljajo in obnavljajo zaloge. Izbirajo jih na osnovi javnega razpisa, s katerim je določena tudi cena.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se