Zakaj (lahko) čestitamo direktorju ptujske komunale
Direktorju Komunalnega podjetja (KP) Ptuj bi lahko čestitali za odličen izračun novih cen vode, saj je podjetje trdno zavaroval pred tveganjem. Žal ob tem ostaja bridki priokus, da pa je morda s svojo kombinatoriko neupravičeno obremenil denarnice uporabnikov.

Ptujska komunala je z izračunano ceno vodarine za letos na varni strani, ne glede na to, kaj se bo dogajalo s cenami elektrike. A bo komoditeta, ki so si jo zagotovili s skoraj 50-odstotnim dvigom vodarine, po žepih udarila potrošnike. Zanimiv je podatek, da nikjer v Sloveniji nismo zasledili tako ekstremno visokega dviga cene, kot ga je naredila ptujska komunala.
Kot je znano, so temeljni razlog za podražitev vode visoke cene elektrike. KP Ptuj ima pogodbo za elektriko za povprečno ceno okoli 400 evrov podpisano za celo leto 2023. Za prvo polovico leta jo zaradi cenovne kapice plačuje po 200 evrov. Ker kapica v drugi polovici leta zaradi umirjanja cen elektrike verjetno več ne bo potrebna, bo komunala za elektriko plačevala polno ceno, se pravi 400 evrov. Glede na to, da je vodstvo podjetja v višjo ceno vode to že vračunalo, breme drage elektrike in odločitve vodstva podjetja, ki je podpisalo pogodbo o dobavi elektrike za 400 evrov za megavatno uro za celo leto, nosijo plačniki položnic.
Vsi trije scenariji v prid komunali
Širec se je pred tveganjem, da bi se podjetje zaradi nihajočih cen elektrike ekonomsko zamajalo, zavaroval kot kočevski medved.
V primeru, da kapice več ne bo, je z novo (višjo) ceno storitve pokrit.
Če bi se kapica v drugi polovici leta slučajno ohranila, bo ustvarjal presežek.
Če pa bi cene elektrike bile slučajno še naprej zelo visoke, pa je s 400 evri prav tako na varni strani, saj ima letno pogodbo in dražje elektrike letos ne bo plačeval.
Podjetje torej v nobenem primeru ne more pasti v izgubo.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se