Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Šentrupert je (spet) energetsko najbolj učinkovita občina


B. B.
25. 9. 2014, 14.35
Posodobljeno
06. 10. 2014 · 14:03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zupani_zmagovalne_obcine.jpg
Energetika.NET
Župani nagrajenih občin. (Foto: Energetika.NET)

##IMAGE-3331609##

Energetika.NET je že peto leto zapored podelil nagrade slovenskim občinam, ki so naredile največ na področju učinkovite rabe energije in uvajanja obnovljivih virov. Občina Šentrupert je nagrado prejela v kategoriji malih občin in postala tudi absolutna zmagovalka.

V kategorijah srednje velike in velike občine sta si naziva prislužili občini Ormož in Domžale. Na slovesni podelitvi v Dominikanskem samostanu na Ptuju je organizator letos prvič podelil tudi nagrado za posebne dosežke, ki jo je prejela Mestna občina Velenje. Poleg priznanj so zmagovalke prejele tudi praktične nagrade v skupni vrednosti več kot 5.000 evrov.

Šentrupert – mali energetski biser

Prvič v letu 2012 in letos že drugič je strokovno komisijo prepričala občina Šentrupert, ki je že ob prvem priznanju razkrila svoj načrt – postati energetsko neodvisni. Zmagovalka v kategoriji malih občin se ponaša z učinkovito strategijo energetske samooskrbe, ima detajlno analizo stanja na posameznih področjih, predvsem pa se zaveda prioritet in nalog, ki jih je potrebno opraviti, če želijo doseči rezultate.

Osnovno šolo in vrtec daljinsko ogrevajo na lesno biomaso, zmanjšujejo porabo energije na področju javne razsvetljave, vodijo energetsko knjigovodstvo in skrbijo za kratke transportne poti biomase. Predvsem pa se lahko pohvalijo z jasno vizijo nadaljnjega razvoja.

O ostalih nagrajenih občinah so organizatorji zapisali:

"V Ormožu, zmagovalki v kategoriji srednje velikih občin, imajo jasno zastavljen terminski plan izvajanja ukrepov na področju OVE in URE. Že od leta 2010 skrbijo za postopno rekonstrukcijo in ugašanje javne razsvetljave, konkretno zmanjšujejo izpuste CO2 in ustvarjajo prihranke v MWh. Občina sodeluje tudi v kar štirih evropskih projektih, imajo dobre lastne rešitve, ki prispevajo k energetski neodvisnosti, imajo dobro narejeno oceno okoljskih vplivov, kar je člane najbolj pozitivno presenetilo pa je velika ambicioznost.

Domžale so se na natečaj prijavila tretje leto zapored, zato komisija lahko redno spremlja njen razvoj. V občini imajo konkretno zastavljeno zmanjševanje porabe energije, na račun javne razsvetljave so uspeli zmanjšati porabo za več kot tisoč MWh, podobno na področju izpustov CO2. Zmagovalka v kategoriji velikih občin ima konkretno analizi stanja, prav tako pa je zelo dobro pripravljen tudi njihov akcijski načrt.

V Velenju nenehno izvajajo projekte s področja URE in OVE in predstavljajo enega od najpomembnejših energetskih stebrov Slovenije, saj se izjemno dobro zavedajo negativnih vplivov proizvodnje fosilnih goriv. V letošnjem letu so prejeli posebno nagrado komisije En.občina 014 za kontinuirano delo na področju učinovite rabe energije, saj občina pri projektu sodeluje že od samega začetka."

Letos se je za nagrado potegovalo 8 občin, poleg že omenjenih še občine Idrija, Koper, Markovci in Punconci.

rupert_gole_o_priznanju_en_obcina_014.mp3

Rupert Gole o priznanju En občina 2014


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.