Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Občini Kidričevo in Videm zavrnili poračun za vodo, jih bo Komunala lahko izterjala?


Mojca Zemljarič
19. 6. 2023, 21.06
Posodobljeno
20. 06. 2023 · 10:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Občini Videm in Kidričevo nista potrdili povišanja cen oskrbe s pitno vodo, kot jih je z letošnjim prvim elaboratom predlagalo Komunalno podjetje (KP) Ptuj. Če bi svetniki povišanje potrdili, bi višje cene plačevali uporabniki. Ker jih niso, sta (po)račun za letošnji marec, april in maj sedaj prejeli občini. Videmski občini je Komunala Ptuj izstavila zahtevek za plačilo v znesku 29.000 evrov, kidričevski pa za dobrih 16.000 evrov.

1687180061_cg_komunala.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Obe občini sta računa zavrnili, ker menita, da zanju ni pravne podlage. Komunala po besedah direktorja Janka Širca proučuje možnost za sodno izterjavo.

Direktor uprave Občine Videm Gorazd Ladinek je dejal, da so svetnike pri odločanju o višjih cenah predvsem zmotili stroški, ki so vračunani v ceno vode. Zanimalo jih je, kaj je KP naredilo, da bi se ti stroški zmanjšali in zakaj so na celotnem sistemu 25-odstotne izgube vode. „Ker svetniki z odgovori vodstva podjetja na koncu razprave očitno niso bili zadovoljni, elaborata z višjimi cenami niso potrdili,“ je razložil Ladinek in nadaljeval: „Sama cena vodarine (1 m³) je v primerjavi z nekaterim drugim storitvam, ki jih ljudje koristimo, še zmeraj relativno nizka. Nekaj centov v plus ali minus ni toliko motečih, kot so moteči predvideni stroški, na podlagi katerih se izra?una cena vodarine. Razlage vodstva Komunale o posameznih postavkah stroškov so mnogokrat zelo, zelo skope. Nekatere postavke so tudi na meji zdravega razuma. Neposredni stroški dela za 46 zaposlenih na primer znašajo 1,6 milijona evrov, torej 35.200 evrov na zaposlenega na leto. Glede na izobrazbeno strukturo zaposlenih so to res neverjetni stroški. Še bolj v o?i bode podatek, da v tem znesku niso stroški uprave, ki so na drugi postavki 'Splošni upravni stroški' (238.400 evrov). Kolikor je nam znano, je na tej postavki zajetih 21 % vseh neposrednih stroškov dela uprave. Nelogično je tudi, da se število zaposlenih na vodovodu povečuje, glede na dejstvo, da se vodovodni sistem modernizira, kar naj bi pomenilo manj potreb po delavcih.“

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.